Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Církev se chce vyjádřit k využití kmenových buněk

Kmenové buňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmenové buňky | foto: Shutterstock

ŘÍM Vatikán uspořádá na podzim mezinárodní kolokvium o využití kmenových buněk dospělých při léčení degenerativních onemocnění.

Kmenové buňky dospělých by měly nahradit odebírání kmenových buněk z embryí, které Vatikán neschvaluje.

Církev "chce vyjít vstříc velmi důležitému požadavku nemocných lidí, kteří žijí v utrpení", vysvětlil předseda Papežské rady pro kulturu kardinál Gianfranco Ravasi na tiskové konferenci v Římě.

Církev chce ukázat, že "nemá negativní postoj k novinkám v bioetice, ale chce naopak dosvědčit svůj pozitivní postoj a schopnost něco navrhnout", řekl.

KOLOKVIUM

Kolokvia, které se bude konat 9.-11.listopadu ve Vatikánu, se mají zúčastnit politici, biskupové, velvyslanci, experti a vědci.
Na kolokviu nazvaném "kmenové buňky dospělých, klíč k budoucnosti zdraví a léčení všeho lidstva" budou mít vědci zabývající se léčením pomocí embryonálních buněk možnost vyjádřit různé názory.

Výzkum kmenových buněk dospělých "může ulevit lidskému utrpení tím, že odblokuje uzdravovací moc lidského těla, a především je možné to udělat bez toho, že by se zničil jiný lidský život", vysvětlila Robin L.Smithová z americké biofarmaceutické společnosti NeoStem, která v této oblasti navázala s Vatikánem spolupráci.

Na dotaz, jak na to reagují západní vlády, z nichž některé financují výzkum zahrnující odběr embryonálních buněk, zástupce Papežské rady pro kulturu Tomasz Trafny odpověděl, že církev "se nechce stavět proti žádné vládě a respektuje je.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...