Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Církev se chce vyjádřit k využití kmenových buněk

Kmenové buňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmenové buňky | foto: Shutterstock

ŘÍM Vatikán uspořádá na podzim mezinárodní kolokvium o využití kmenových buněk dospělých při léčení degenerativních onemocnění.

Kmenové buňky dospělých by měly nahradit odebírání kmenových buněk z embryí, které Vatikán neschvaluje.

Církev "chce vyjít vstříc velmi důležitému požadavku nemocných lidí, kteří žijí v utrpení", vysvětlil předseda Papežské rady pro kulturu kardinál Gianfranco Ravasi na tiskové konferenci v Římě.

Církev chce ukázat, že "nemá negativní postoj k novinkám v bioetice, ale chce naopak dosvědčit svůj pozitivní postoj a schopnost něco navrhnout", řekl.

KOLOKVIUM

Kolokvia, které se bude konat 9.-11.listopadu ve Vatikánu, se mají zúčastnit politici, biskupové, velvyslanci, experti a vědci.
Na kolokviu nazvaném "kmenové buňky dospělých, klíč k budoucnosti zdraví a léčení všeho lidstva" budou mít vědci zabývající se léčením pomocí embryonálních buněk možnost vyjádřit různé názory.

Výzkum kmenových buněk dospělých "může ulevit lidskému utrpení tím, že odblokuje uzdravovací moc lidského těla, a především je možné to udělat bez toho, že by se zničil jiný lidský život", vysvětlila Robin L.Smithová z americké biofarmaceutické společnosti NeoStem, která v této oblasti navázala s Vatikánem spolupráci.

Na dotaz, jak na to reagují západní vlády, z nichž některé financují výzkum zahrnující odběr embryonálních buněk, zástupce Papežské rady pro kulturu Tomasz Trafny odpověděl, že církev "se nechce stavět proti žádné vládě a respektuje je.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...