Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Cizí rady jsou nad zlato

Lidé si málo připouštějí, že se při odhadování budoucnosti řídí cizími názory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé si málo připouštějí, že se při odhadování budoucnosti řídí cizími názory. | foto: Shutterstock

PRAHA Při odhadování budoucích vlastních pocitů je přesnější spoléhat na dojmy ostatních než vlastní analýzy.

V představách přeháníme. Výhra v loterii nám nepřinese takovou radost, v jakou jsme doufali, když jsme si kupovali los. Pomsta těm, kteří nám ublížili, není tak sladká, jak jsme si představovali, když jsme ji plánovali. A naopak. Těžká zkouška nakonec nebývá tak obtížná, jak jsme si mysleli. Dokonce i neúspěch při zkoušce je pro nás ve skutečnosti menší tragédií než fiasko, jehož jsme se obávali v představách.

Důvod je prostý. Naše představy nepostihnou realitu v plné šíři. Ve svých plánech si celkem jasně představíme hlavní rysy budoucích událostí. Mnohem hůře už vnímáme možné souvislosti.

Dobře umíme odhadnout události, které nás čekají v brzké době, ale pozdější události většinou pomíjíme. V duchu si malujeme budoucnost buď zbytečně černými, nebo naopak přehnaně růžovými barvami proto, že si nadcházející události představujeme chybně a neúplně.

Schůzka v režii vědců
Historie nás také učí, že pokusy ovlivnit myšlení lidí tak, aby si plánovali budoucnost mnohem realističtěji, většinou selhaly.

Tým vedený psychologem Danielem Gilbertem z Harvardovy university se při řešení tohoto problému inspiroval myšlenkou, kterou už v 17. století vyslovil francouzský spisovatel Francois de La Rochefoucauld: „Než pro něco v srdci zahoříme, měli bychom se přesvědčit, jak šťastní jsou ti, kteří toho už dosáhli.“

Do prvního experimentu zapojil Gilbert dobrovolníky, pro které zřídil seznamovací službu. Dívky měly za úkol odhadnout, jak se jim bude líbit pětiminutová schůzka s vybraným studentem. Dostaly k tomu dvě různá vodítka.

Polovina studentek si mohla prohlédnout fotografii vybraného chlapce a důkladně prostudovat jeho „osobní materiály“. Druhá polovina studentek dostala k dispozici písemný „posudek“, který na vybraného hocha napsala po krátké schůzce jiná dívka.

Vědci předpokládali, že „osobní data“ poskytnou studentkám lepší vodítko než dobrozdání „z druhé ruky“. Opak byl pravdou. Studentky lépe odhadly, jak se jim bude jejich vlastní schůzka líbit na základě cizího svědectví.

Čerpání cizích zkušeností
Velmi podobně dopadl i druhý experiment, v kterém měli dobrovolníci za úkol odhadnout sílu nepříjemného zážitku. Dostali za úkol napsat příběh a podle jeho obsahu pak měli být zařazeni k jednomu ze tří typů osobnosti. Studenti měli odhadnout, jak by se cítili, kdyby jejich hodnocení vyznělo ryze negativně.

Polovina studentů se seznámila s kompletními profily všech tří typů osobnosti a věděli do detailu, co mohou po verdiktu posuzovatele očekávat. Druhá polovina si mohla přečíst jen výpověď sepsanou studentem poté, co se dočkal negativního hodnocení.

Studenti vědce opět zaskočili. Odhadovali svou reakci přesněji na základě cizí výpovědi než kompletních dat. „Lidé ani netuší, jak významným zdrojem informací je zkušenost cizích lidí, protože chybně předpokládají, že se každý člověk od ostatních zásadně liší,“ komentuje Daniel Gilbert výsledky svého týmu pubilkované v týdeníku Science.

„Když ale víte, co se líbí a co se nelíbí cizímu člověku, víte hodně o tom, co se líbí a nelíbí většině lidí. Lidé si myslí, že poznají, jak budou šťastní, když budou vědět, co je v budoucnu čeká. Ve skutečnosti by měli chtít vědět, jak šťastní jsou ti, kterým se už taková budoucnost naplnila,“ podotýká Gilbert.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...