Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Člověk a klíště. Vychází první publikace o obávaném parazitovi

Klíště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Jihočeská univerzita vydává první ucelenou publikaci pro laickou veřejnost o klíštěti. Kniha Člověk a klíště má přinést srozumitelnou formou informace o tomto parazitovi. Publikace nemá vytvářet zisk, proto bude k dispozici jen k půjčení v univerzitní a ve vědeckých knihovnách nebo na recepcích v nemocnicích a úřadu Jihočeského kraje.

Autorem je novinář Marek Kerles, který se problematice klíštěte a jím přenášených onemocnění dlouhodobě věnuje. „Už několik let se snažím spolupracovat s českobudějovickým parazitologickým ústavem. A asi před šesti lety jsem si uvědomil, že o klíštěti vůbec nic nevím. Proto jsem si řekl, že by nebylo špatné shromáždit na toto téma více informací a podat je formou, aby tomu rozuměla i babička z venkova,“ řekl novinářům Kerles.

Podle rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera, jenž se zabývá výzkumem klíšťat 30 let, je přínos publikace právě v její srozumitelnosti a také v osvětě. Řada lidí podle něj totiž stále možnou nákazu od tohoto parazita podceňuje. „Ale samozřejmě, že na druhé straně existují i lidé, kteří mají z klíšťat fóbii a chtějí jenom slyšet to, že do lesa by kvůli tomu vůbec chodit neměli,“ uvedl Grubhoofer, který se na tvorbě publikace rovněž podílel.

Parazitologický ústav

Parazitologický ústav v Českých Budějovicích se řadí mezi nejvýznamnější v tomto oboru. Jde o jedno z pěti nejlepších světových pracovišť zaměřených na výzkum klíšťat. Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Borrelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky, není proti ní žádné očkování. Za nebezpečnější onemocnění, které přenášejí klíšťata, považují lékaři encefalitidu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.