Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Co je detektorem osudu kuřáka? Moč

Z rozboru moči se dá vyčíst, kterému kuřákovi pravděpodobně v plicích vyroste nádor. Nález kombinace dvou látek znamená téměř devětkrát větší riziko rakoviny plic.

Kuřáci ta slova slyší neradi, ale zaznít musí: rakovina plic je nádorovým onemocněním, za které si velká většina nemocných může sama. Pacienti s touto diagnózou se podle statistik založených na údajích z vyspělých zemí rekrutují převážně z lidí, kteří kouří deset a víc cigaret denně. Pro patology je nekuřák s nádorem na plicích raritou. Na pitevním stole se s ním potkají jen zhruba jednou z deseti případů, kdy smrt způsobil tento typ nádoru.

 Na druhou stranu je pravda, že většina milovníků nikotinu rakovinou plic nikdy neonemocní. Ani náhodou to neznamená, že by jim cigarety neškodily vůbec, protože kouření zkracuje život i mnoha jinými způsoby, hlavně poškozením kardiovaskulárního systému.

Fakta o kouření
* Dávka, u níž nebyla prokázána výrazná zdravotní rizika, je tři cigarety denně
* Organismus průměrného kuřáka za 30 let vstřebá 1,5 kg nikotinu. Smrtelná dávka při jednorázové aplikaci se přitom měří v desítkách miligramů.

* Devět z deseti kuřáků začíná kouřit před osmnáctým rokem

* Každých 6 sekund na naší planetě zemře jeden člověk na nemoci z kouření

* Z deseti Čechů čtyři kouří. Po cigaretě sahá jen 32 % Britů

* V ČR je každoročně 5000 nových případů rakoviny plic

Zdroj www.kurakovaplice.cz


 Vědce dlouho zajímalo, zda existuje indikátor, podle kterého lze poznat, pro koho je každá cigareta pověstným „hřebíčkem do rakve“ a kdo si může tabáku „užívat“ (alespoň z hlediska rakoviny plic) relativně bez rizika. Mezinárodní tým vedený Jian-Min Yuanem z Minnesotské univerzity vycházel ze dvou velkých čínských studií sumarizujících zdravotní stav a životní styl 50 tisíc Číňanů mezi 45 až 74 lety.

Z této skupiny složené z žen i mužů Yuan vyčlenil 246 kuřáků, u nichž se později objevily nádory na plicích, a 245 osob, kteří i navzdory zlozvyku zůstali po deset let od úvodního pohovoru a lékařského vyšetření vůči rakovině imunní.

Na koho ta kosa padne
Výzkumníci se zaměřili na nitrosamin v tabákovém kouři obsažený a označovaný zkratkou NNAL. Jeho karcinogenní účinky byly na zvířatech prokázány. Zkoumané osoby vědci rozdělili podle koncentrace nitrosaminu v moči na tři skupiny.

Při zohlednění denního počtu vykouřených cigaret se ukázalo, že lidé z prostřední skupiny jsou oproti osobám s nejnižší koncentrací látky NNAL rakovinou plic ohroženi o 43 procent více. V třetí skupině se riziko ještě zdvojnásobí.

 Za nejlepší indikátor svědčící o vystavení tabákovému kouři se považuje kotinin. V tento alkaloid se promění až 70 % inhalovaného nikotinu. Kolik kotininu vznikne, záleží především na genetické výbavě kuřáka.

 Vysoká koncentrace kotininu v kombinaci s hojným výskytem nitrosaminu NNAL by měla každého kuřáka varovat. Zvyšuje totiž „šanci“ na rakovinu 8,5krát, uvedl Yuan na výročním zasedání Americké asociace pro výzkum rakoviny, která v těchto dnech probíhá v coloradském Denveru.

Pravděpodobnost přitom porovnával s jinými kuřáky, kteří mají to štěstí, že jejich metabolismus tvoří obě sledované látky v nižším množství.  „Náš cíl pro příštích tři až pět roků je shromáždit dostatek informací a s jejich pomocí sestavit test, který by kuřáky varoval před mírou rizika vyvolaného jejich zlozvykem,“ vysvětluje Yuan.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!