Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
15. března 2011 21:05 Lidovky.cz > Relax > Věda

Co je frikční nezaměstnanost? Chyby jsou i v maturitě z 'občanky'

Student - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Cvičné testy jsou jakýmsi předvojem "ostré" státní maturity. Jak v případě úloh z dějepisu, tak občanského a společenskovědního základu ale učitelé upozorňují na chyby.

V úlohách z dějepisu vzbudila největší bouři tato otázka: Je papež hlavou všech křesťanů? Správná odpověď je podle Cermatu, který má přípravu státních maturit na starosti, ANO.

Jak ale upozornil například Jiří Mikulec z Historického ústavu AV ČR, který se na zmíněné období specializuje, otázka je položena nejednoznačně. Správná odpověď by musela znít "pro katolíky ano, pro ostatní křesťany ne".

Čěte více:

Podle Evy Sokolové, učitelky ekonomických předmětů na střední škole gastronomie a hotelových služeb, je možné na špatnou otázku narazit i v případě úloh z občanky:

Jak je to s nezaměstnaností?

Považuji za chybnou úlohu 19 z ilustračních testů OSZ: "Přiřaďte k jednotlivým druhům nezaměstnanosti odpovídající situace. A) Firma Anakonda hledá nové účetní, protože dvě odešly na mateřskou dovolenou a jeden do důchodu."

Správná odpověď podle Cermatu je "frikční nezaměstnanost". Jsem přesvědčena i se všemi kolegy, se kterými jsem tento problém konzultovala, že úloha je zcela chybně formulovaná. Přes upozornění mě pracovníci Cermatu ujistili, že úloha je v pořádku, a odkázali mě na učebnici Ekonomie pro střední školy (Sojka, Pudlák).

Na můj dotaz mi pan docent Pudlák potvrdil, že úloha je nesmyslně zadaná: "Nezaměstnanost frikční, strukturální a cyklická jsou tři možné složky celkové nezaměstnanosti v zemi. Tyto pojmy se používají při analýze celkové nezaměstnanosti v makroekonomii a jinde než v makroekonomii jsem se s nimi nesetkal a ani nedávají smysl."

Tuto informaci jsem opět předala pracovnici Cermatu, která odpověděla:"... Já vám předložila názory odborných revizorů CZVV pro ekonomii. Ti považují úlohu za správnou."

A jak jste na tom vy? Vyzkoušejte si maturitu z občanky

V případě poukázání na chybu v dějepisu trval Cermat na tom, že uvedená odpověď je správná. Nyní už Pavel Zelený, ředitel Cermatu, volí trochu mírnější slova a slibuje: V "ostré" variantě zkoušky podobnou úlohu určitě nenajdete.

Pavel Zelený, ředitel společnosti Cermat'Otázku můžeme vyřadit'
Připomíná navíc, že i kdyby se tázka budící pochybnosti dostala do maturitního testu, lze ji vyřadit zpětně. Z napsaného testu se prostě šem studentům vyškrtne a nikomu se za ni nezapočítají body.

"Poté, co proběhne maturitní zkouška a začnou se zpracovávat výsledky, je každá testová úloha opět podrobena analýze. Když se ukáže, že úloha špatně měří a je špatná, tak ji vyřadíme," vysvětluje Pavel Zelený.

Rozhodne o tom expertní tým a konečné slovo bude mít šéf Cermatu Zelený. Počet úloh, které lze dodatečně vyškrtnout, není nijak omezen. Pavel Zelený ale věří, že půjde maximálně o jednu.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...