Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Comenia Script je jen velký byznys, tvrdí grafoložka

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Světlana Francová z České grafologické komory vidí za rozhodnutím ministerstva schválit Comenia Script lobbistické tlaky. Tvrdí, že písmo je jen výnosným byznysem a pokusem na dětech, který se nemusí vyplatit. Komoře také vadí, že se na ni ministerstvo neobrátilo.

Lidovky.cz: Co říkáte na schválení písma Comenia Script ministerstvem školství?
Myslíme si, že to pro děti není nic dobrého. Comenia prostě snižuje laťku jejich schopností.

Lidovky.cz: Ptalo se ministerstvo školství na váš názor?
Ne, to rozhodně neptalo. My jsme z vlastní iniciativy kontaktovali Pedagogickou fakultu a psali jsme dopis paní děkance, kde jsme sdělili naše námitky proti Comenii. Ona slíbila, že se s námi sejde, ale nakonec schůzku zrušila. Takže zájem přijímat informace, které nejsou součástí toho trendu, je dost minimální.

Nový typ písma Comenia Script
Nový typ písma Comenia Script

Lidovky.cz: Vadí vám, že jste nebyli ministerstvem osloveni? Jste v oboru nejvyšší autoritou v Česku.
My jsme připraveni. Pokud si ministerstvo vyžádá náš posudek, velice rádi mu ho poskytneme. Naše stanovisko na Comenii ale není žádným tajemstvím a kdokoli si ho již dávno mohl přečíst na stránkách komory. Je to věc ministerstva, ale tato změna je natolik vážná, že je pro nás jeho uzavřenost nepochopitelná. Nechává se vlákat módními trendy. Nejedná se totiž jen o nový způsob písma, ale o změnu kultury projevu jak ho známe. 

Písmo je jednoduché a děti baví

  • Comenia script je velice jednoduché, moderní a praktické písmo, které odráží individuální tendence každého žáka. Ten si tak může písmo přizpůsobit svým potřebám. Comenia script zohledňuje například psaní dysgrafiků, leváků či různě handicapovaných, a také žáků bilingvních, zdůvodnilo ministerstvo, proč dalo písmu zelenou.
  • Písmena se při psaní vůbec nespojují, pouze přiřazují. Právě spojování totiž zhoršuje čitelnost písma. "Podnětem k pilotnímu ověřování tohoto písma byly hlavně dotazy rodičů žáků, kteří měli zkušenosti se vzděláváním v zahraničí, například ve Velké Británii, USA, Finsku, Dánsku, kde žáci běžně používají tiskací písmo,"  připustilo ministerstvo.
  • "Děti mají větší motivaci ke čtení a psaní je baví," říká autorka písma Radana Lencová.

Lidovky.cz: Ministerstvo podle vás tedy chybovalo?
Ano, nepochybně. Ministerstvo prostě podlehlo lobbistickému nátlaku grafiků a ostatních lidí, kteří mají z nového písma výnosný byznys. Protlačit nový typ písma je opravdu otázkou velikého finančního zisku.

ČTĚTE VÍCE O COMENIA SCRIPTU:

Lidovky.cz: Kdo bude podle vás na novém písmu vydělávat?
Podívejte se na stránky paní (Radany) Lencové, kolik tam má pomůcek k novému typu písma. Ty si školy budou kupovat. Jsou neskutečně předražené. To je, myslím si, velký byznys paní Lencové.

Lidovky.cz: Jaké komplikace tedy zavedení nového písma přinese?
Vzniká tady Babylonská říše. Nebudeme si navzájem rozumět. To, co děláme my nyní, zažilo Švédsko v 70.letech. Tam lidé z generace, která byla nucena se naučit psát novým písmem, dodnes tvrdí, že pořádně psát neumí. Jsme zřejmě nepoučitelní a musíme si tím projít sami. Nerozumím tomu.

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script.

Prvňáci zkouší nový druh písma s názvem Comenia Script.

Lidovky.cz: Zvažujete nějaké kroky proti rozhodnutí ministerstva?
Pokud bude ministerstvo ochotné naslouchat, tak bychom mu rádi ukázali, že tiskací písmo je prostě bublina, která prostě splaskla.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....