13. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Česko a USA založí centrum pro civilní jadernou spolupráci

Knihovna architektury ČVUT. Nová budova disponuje i ateliéry, učebnami s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihovna architektury ČVUT. Nová budova disponuje i ateliéry, učebnami s... | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo školství podepíše ve středu se zástupci amerického ministerstva energetiky a ministerstva zahraničních věcí memorandum o založení střediska pro civilní jadernou spolupráci. Vznikne na ČVUT v Praze, má podpořit vědeckou spolupráci.

Na vzniku centra se dohodl premiér Petr Nečas (ODS) s americkým prezidentem Barackem Obamou už v roce 2011 při jednání v Bílém domě. Do roku 2015 se počítá s náklady kolem 14 milionů korun, zhruba dvě třetiny zaplatí americká strana, informovala o tom Bohumila Potočná z ministerstva.

Kod zaplatí pracovní cesty?

Na pracovní cesty českých vědců do USA a amerických badatelů do Česka přispěje americká strana v letech 2013 až 2015 celkem půl milionem dolarů (přes 9,6 milionu korun). Náklady na vybudování a vybavení střediska bude hradit české ministerstvo školství, do roku 2015 přispěje částkou 3,5 milionu korun. Další milion dá samo ČVUT, peníze půjdou hlavně na energie a provoz centra.

Vědci budou zkoumat například reaktory IV. generace, malé modulární reaktory a inovovat paliva, aby byla vodivější. Zabývat se budou také materiály k určení ionizující záření nebo návrhem neutronové kamery.

"Do roku 2015 se budou činnosti střediska pro civilní jadernou spolupráci zaměřovat primárně na prohlubování kontaktů a spolupráce se zahraničními partnery, které budou představovat základní výchozí rámec pro již intenzivní spolupráci v nadcházejícím období," uvedla Potočná. V centru budou kromě vědců z ČVUT působit další české instituce zabývající se jaderným inženýrstvím, na americké straně pak budou spolupracovat například s univerzitami v Texasu, Wisconsinu, Tennessee nebo národními laboratořemi.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas loni v prosinci po jednání s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou kvůli tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín uvedl, že centrum bude "kontaktní burzou" pro navazování spolupráce mezi českými a americkými vědci.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.