Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čteme knihy v mobilu (II.)

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: T-MobileReprofoto

O tom, jak číst elektronické texty na obyčejném mobilu s podporou Javy, jste se mohli dozvědět v článku vydaném před týdnem. Tentokrát jsme se zaměřili na kategorii smartphonů.

Není třeba zdůrazňovat, že pro čtení elektronických dokumentů na cestách jsou nejlepší kapesní počítače a komunikátory. Ty totiž obvykle obsahují displeje s velkou úhlopříčkou a je pro ně k dispozici mnoho aplikací umožňující komfortnější čtení. eBooky sice nejsou u nás tak rozšířené jako v zemích západní Evropy nebo v Americe, přesto se ale nejdou stránky, odkud si lze elektronickou literaturu v českém jazyce zdarma stáhnout.

Mobi Reader
Zřejmě nejlepším prográmkem pro čtení elektronických knih je volně stažitelný MobiReader. Mezi jeho nejsilnější stránky patří zejména kompatibilita s mobilními operačními systémy, na které dnes na trhu narazíte (Symbian, Windows Mobile, PalmOS, BlackBerry ). Mobi Reader přečte všechny běžné formáty eBooků, umí také prohlížet klasické textové dokumenty a soubory s příponou .doc.  Abychom ale jen nechválili, musíme zmínit jednu nepříjemnost, kterou mohou pocítit tuzemští čtenáři, a tou je v některých případech nesprávné zobrazování české diakritiky. Někdy se český text znázorní bez chyby, jindy pomůže doinstalování nových fontů, v některých situacích se ovšem budete muset spokojit s výskytem „paznaků“.

Po spuštění programu dojde k automatickému vyhledání všech podporovaných souborů v paměti telefonu či na paměťové kartě. Mobi Reader má spoustu funkcí, které zpříjemní čtení elektronických knih. Samozřejmostí je volba barvy textu a pozadí, velikost písma, celoobrazovkový mód, otáčení displeje či automatické posouvání. Zapnout si můžete také lištu symbolizující délku přečteného textu vzhledem k celkovému počtu stran knihy.

Uvedenou aplikaci je možné stáhnout z domovských stánek výrobce. Zdarma ke stažení je rovněž i počítačový software umožňující vytváření elektronických knih z vlastních textových dokumentů.

QReader
Dalším povedenou čtečkou elektronických knih je aplikace QReader, kterou lze rovněž získat zdarma. Radost z ní budou mít ovšem jen majitelé telefonů s operačním systémem Symbian S60 (včetně S60 3rd). Program si rozumí s eBooky uloženými ve formátech .txt, Palm DOC (.prc a .pdb), TCR, FB2 a UMD. QReader se funkčně velmi podobá konkurenčnímu Mobi Readeru, zahrnuje tedy širokou možnost personalizace textu a prostředí programu, umí vyhledávat podle zadaných slov, ukazuje číslo stránky a procentuální vyjádření části knihy, v níž se právě nacházíte. Na rozdíl od Mobi Readeru zvládá perfektně českou diakritiku, pokud tedy v nastavení vyberete region East European, znakovou sadu Central European a kódování Windows. QReader stáhnete zde.Kde sehnat e-knihy?
Jak už jsem naznačil výše – neovládáte-li angličtinu nebo jiný světový jazyk, nemáte, co se týče elektronických knižních titulů, příliš na výběr. Asi největším portálem s eBooky v českém jazyce je server www.palmknihy.cz, kde se k dnešnímu dni nachází celkem 3 263 eBooků. Dále zde najde (několik let neaktualizované) tipy na programy pro čtení e-knih, ale i například návod na instalaci českých fontů do aplikace Mobi Reader. Další archiv elektronických knih je na adrese www.palmbookz.tk. Pro přístup do databáze ovšem musíte nejprve kontaktovat autora.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!