Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čtvrtině evropských druhů hrozí vyhynutí, varuje EU

Orel mořský je ohroženým druhem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orel mořský je ohroženým druhem |

BRUSEL Zhruba čtvrtině evropských živočišných druhů hrozí vyhynutí, varovala Evropská komise. Představila v této souvislosti novou strategii, jak zastavit do roku 2020 ubývání živočišných a rostlinných druhů v EU.

Postupné ubývání biodiverzity totiž podle Bruselu představuje vážná rizika a může mít i citelné ekonomické dopady. "V Evropě je biodiverzita v krizi. Vymírání druhů běží bezprecedentním tempem," varovala komise.

"Utrácíme přírodní kapitál"
Dopady to má na čistotu vod, vzduchu, na ochranu před povodněmi i na různé ekonomické a sociální oblasti. Citelně se to dotýká zemědělství, například opylování. To se citelně v Evropě zhoršuje, zdůraznil Brusel. Ten také uvedl, že jde přitom o velmi významnou aktivitu, jejíž hodnota se odhaduje ročně na 15 miliard eur.

EU varuje

Rozvoj infrastruktury, nadměrné využívání přírodních zdrojů, znečišťování a vypouštění exotických druhů zvířat do našeho ekosystému. To jsou všechno činitele, které ohrožují biologickou rozmanitost. V důsledku toho je v Evropě 42 % druhů savců, 15 % druhů ptáků a 52 % druhů sladkovodních ryb vedeno jako ohrožené druhy.

"Je to náš přírodní kapitál, který utrácíme příliš rychle - a všichni víme, co se stane, když si budeme půjčovat nad své poměry. Měli bychom si všichni uvědomit závažnost této situace i to, jak jsme v minulosti selhávali při řešení tohoto problému," prohlásil eurokomisař Janez Potočnik o tom, jak lidé nakládají s přírodou.

Ochrana přírody
Strategie obsahuje několik oblastí, na které se unie chce v příštích deseti letech zaměřit. Jde třeba o kontrolu a opatření proti takzvaným invazivním druhům. Ty jsou nebezpečím pro původní evropské rostliny a zvířata, neboť narušují lokální flóru a faunu. Do Evropy se dostávají náhodně, ale i jsou sem také dováženy, třeba k využití v zemědělství.

Některá fakt a varování o bioverzitě v EU

 - Jen 17 procent přirozených lokalit a druhů chráněných unijními normami se nachází v příznivém stavu
 - Až čtvrtině evropských živočišných druhů hrozí vyhynutí
 - Asi 22 procent původních evropských druhů ohrožují takzvané invazivní druhy, tedy flóra či fauna z jiných částí světa, která se do  Evropy dostala náhodně nebo tam byla cíleně (třeba kvůli zemědělství) dovezena
 - Kolem 88 procent populací ryb se nadměrně využívá nebo je výrazně vyčerpaných
 - V současnosti zanikají živočišné a rostlinné druhy v celosvětovém měřítku až tisíckrát rychleji, než by tomu bylo v případě přirozeného úbytku, a to hlavně v důsledku lidské činnosti.

Unie také hodlá lépe uplatňovat už existující pravidla pro ochranu přírody, zvýšit využívání "zelených" technologií, tedy těch, které jsou citlivější k zvířatům i rostlinám. Hodlá rovněž zabezpečit a lépe chránit populace ryb v evropských vodách.

Skokan ostronosý, který v Česku chráněný

Třetina druhů v ČR je v ohrožení
Problémy s ubýváním druhů má i Česko. Přibližně třetina z asi 80.000 rostlinných a živočišných druhů vyskytujících se v ČR se podle přírodovědců nachází v nepříznivém stavu. Jen asi pětinu sledovaných druhů experti označují za bezproblémovou. Stovky druhů už vymřely nebo vymizely.

Nová strategie se chce zaměřit na různé oblasti. Například na:

 - Zabezpečení a ochranu populací ryb v EU
 - Větší kontrolu invazivních druhů
 - Zajištění udržitelnosti činností v oblasti zemědělství a lesnictví
 - Zlepšování a obnovování ekosystémů a jejich fungování
 - Plné využívání stávajících norem na ochranu přírody

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz