Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čtvrtině evropských druhů hrozí vyhynutí, varuje EU

Orel mořský je ohroženým druhem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orel mořský je ohroženým druhem |

BRUSEL Zhruba čtvrtině evropských živočišných druhů hrozí vyhynutí, varovala Evropská komise. Představila v této souvislosti novou strategii, jak zastavit do roku 2020 ubývání živočišných a rostlinných druhů v EU.

Postupné ubývání biodiverzity totiž podle Bruselu představuje vážná rizika a může mít i citelné ekonomické dopady. "V Evropě je biodiverzita v krizi. Vymírání druhů běží bezprecedentním tempem," varovala komise.

"Utrácíme přírodní kapitál"
Dopady to má na čistotu vod, vzduchu, na ochranu před povodněmi i na různé ekonomické a sociální oblasti. Citelně se to dotýká zemědělství, například opylování. To se citelně v Evropě zhoršuje, zdůraznil Brusel. Ten také uvedl, že jde přitom o velmi významnou aktivitu, jejíž hodnota se odhaduje ročně na 15 miliard eur.

EU varuje

Rozvoj infrastruktury, nadměrné využívání přírodních zdrojů, znečišťování a vypouštění exotických druhů zvířat do našeho ekosystému. To jsou všechno činitele, které ohrožují biologickou rozmanitost. V důsledku toho je v Evropě 42 % druhů savců, 15 % druhů ptáků a 52 % druhů sladkovodních ryb vedeno jako ohrožené druhy.

"Je to náš přírodní kapitál, který utrácíme příliš rychle - a všichni víme, co se stane, když si budeme půjčovat nad své poměry. Měli bychom si všichni uvědomit závažnost této situace i to, jak jsme v minulosti selhávali při řešení tohoto problému," prohlásil eurokomisař Janez Potočnik o tom, jak lidé nakládají s přírodou.

Ochrana přírody
Strategie obsahuje několik oblastí, na které se unie chce v příštích deseti letech zaměřit. Jde třeba o kontrolu a opatření proti takzvaným invazivním druhům. Ty jsou nebezpečím pro původní evropské rostliny a zvířata, neboť narušují lokální flóru a faunu. Do Evropy se dostávají náhodně, ale i jsou sem také dováženy, třeba k využití v zemědělství.

Některá fakt a varování o bioverzitě v EU

 - Jen 17 procent přirozených lokalit a druhů chráněných unijními normami se nachází v příznivém stavu
 - Až čtvrtině evropských živočišných druhů hrozí vyhynutí
 - Asi 22 procent původních evropských druhů ohrožují takzvané invazivní druhy, tedy flóra či fauna z jiných částí světa, která se do  Evropy dostala náhodně nebo tam byla cíleně (třeba kvůli zemědělství) dovezena
 - Kolem 88 procent populací ryb se nadměrně využívá nebo je výrazně vyčerpaných
 - V současnosti zanikají živočišné a rostlinné druhy v celosvětovém měřítku až tisíckrát rychleji, než by tomu bylo v případě přirozeného úbytku, a to hlavně v důsledku lidské činnosti.

Unie také hodlá lépe uplatňovat už existující pravidla pro ochranu přírody, zvýšit využívání "zelených" technologií, tedy těch, které jsou citlivější k zvířatům i rostlinám. Hodlá rovněž zabezpečit a lépe chránit populace ryb v evropských vodách.

Skokan ostronosý, který v Česku chráněný

Třetina druhů v ČR je v ohrožení
Problémy s ubýváním druhů má i Česko. Přibližně třetina z asi 80.000 rostlinných a živočišných druhů vyskytujících se v ČR se podle přírodovědců nachází v nepříznivém stavu. Jen asi pětinu sledovaných druhů experti označují za bezproblémovou. Stovky druhů už vymřely nebo vymizely.

Nová strategie se chce zaměřit na různé oblasti. Například na:

 - Zabezpečení a ochranu populací ryb v EU
 - Větší kontrolu invazivních druhů
 - Zajištění udržitelnosti činností v oblasti zemědělství a lesnictví
 - Zlepšování a obnovování ekosystémů a jejich fungování
 - Plné využívání stávajících norem na ochranu přírody

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VE VÝROBĚ (mzda dohodou)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč