Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

ČVUT bude jako první vysoká škola přijímat podle státních maturit

Státní maturita (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturita (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Fakulta informačních technologií (FIT) pražského ČVUT jako první vysoká škola oznámila, že bude přijímat uchazeče na základě výsledků státních maturit. Ten, kdo se bude chtít příští rok dostat na školu bez "přijímaček", se bude muset prokázat těžší variantou maturity z matematiky, zkoušku bude muset složit nejméně na 70 procent.

Sdělil to studijní poradce fakulty Martin Půlpitel. Budoucí maturanti mají přitom už jen týden na to, aby si závazně vybrali předměty a obtížnost zkoušek na jarní maturity.

Čtěte více

"Úspěšný absolvent státní maturitní zkoušky z matematiky ve vyšší úrovni (úspěšnost 70 až 100 procent) bude přijat do bakalářského programu Informatika na Fakultu informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze bez přijímacích zkoušek," uvedl Půlpitel. Podrobnosti prý fakulta zveřejní v průběhu prosince.

Ostatní vysoké školy zatím vyčkávají
Využitelnost výsledků nových maturit při přijímání na vysoké školy byl jedním z argumentů ministerstva školství pro spuštění jednotných zkoušek dospělosti. Vysoké školy se však k tomuto návrhu dosud stavěly vlažně s tím, že počkají nejméně jeden rok, jak se maturity osvědčí a nakolik budou jejich výsledky vypovídající.

"Fakulta informačních technologií ČVUT má zájem o ty nejlepší studenty, a proto bude garantovat přijetí uchazečům, kteří si dobrovolně zvolí náročnější verzi státní maturity z matematiky a dosáhnou z ní požadovaného výsledku," vysvětlil Půlpitel změnu postoje.

Do 15. listopadu si přitom studenti čtvrtých ročníků středních škol musejí závazně zvolit předměty a úroveň obtížnosti k maturitám, v rozhodování jim měly pomoci i výsledky říjnové maturitní generálky. V ní však propadla třetina studentů. Nejhorší výsledky byly právě v matematice, kterou neudělalo 48 procent žáků.

Není proto jisté, zda nové podmínky pro přijímání na FIT ČVUT dokážou přesvědčit středoškoláky k těžší maturitě z matematiky. Technické univerzity se navíc dlouhodobě potýkají s nezájmem uchazečů, mnoho oborů dokonce přijímá bez přijímacích zkoušek.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....