Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

ČVUT hledá mladé vědecké talenty. Za 40 milionů

Knihovna architektury ČVUT. Nová budova disponuje i ateliéry, učebnami s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihovna architektury ČVUT. Nová budova disponuje i ateliéry, učebnami s... | foto: Lidové noviny

PRAHA České vysoké učení technické (ČVUT) získalo téměř 40 milionů z evropských fondů na propagaci vědy mezi mládeží. Za peníze připraví v rámci dvouletého projektu řadu soutěží, osvětových portálů, odborných seminářů a experimentů pro 2000 žáků základních a středních škol. Cílem je podchytit mladé talenty a přivést je k technickým oborům, sdělila projektová manažerka Venuše Heřmanová z fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

Pro studenty vybraných škol je připraven třeba celoroční vědecký kroužek doplněný exkurzemi, samostatnými výzkumnými projekty, soutěžemi, letním výzkumným táborem a zážitkovým vědeckým pobytem v Praze. Vznikl také soutěžní portál pro technicky nadané studenty, budou se pořádat i letní školy a semináře s vědci.

PSALI JSME:

 V Ústeckém kraji, kde sídlí pracoviště dopravní fakulty, se pak budou mezi středoškoláky propagovat vědecké výsledky z oblasti logistiky, letecké dopravy nebo inteligentních dopravních systémů.

Respirium - místo určené pro odpočinek studentů

"Naším cílem je propagace vědy a výzkumu ČVUT mezi žáky a studenty a dát jim možnost ještě na škole poznat vědecko-výzkumnou činnost. V průběhu trvání projektu seznámíme žáky a studenty s principy výzkumné práce a zapojíme je do projektů, které na ČVUT řešíme. Chceme podchytit talenty, vzbudit u nich zájem o vědu a připravit je na další působení v této oblasti na vysokoškolské úrovni," uvedla Heřmanová.

Jen pro mimopražské
Akce budou zaměřené na žáky ve věku 12 až 19 let, při zapojení 40 škol to znamená oslovení 20.000 školáků. Na 2000 mladých se pak do projektu zapojí aktivně. Odborníci z ČVUT s nimi budou komunikovat prostřednictvím sociálních sítí a interaktivních stránek. Aktivity jsou ale určeny jen mimopražským dětem, Praha jako bohatý region nemá na podporu z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost nárok.

V metodách vědecké práce budou ale proškoleni i vybraní studenti Fakulty biomedicínského inženýrství, kteří by tak měli získat motivaci pro další studium. Na dnu otevřených dveří této fakulty se pak budou moci se zajímavými experimenty z oblasti nanokrystalických materiálů, trendů v medicíně katastrof nebo umělé plicní ventilace seznámit i návštěvníci.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....