Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

ČVUT hledá mladé vědecké talenty. Za 40 milionů

Knihovna architektury ČVUT. Nová budova disponuje i ateliéry, učebnami s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihovna architektury ČVUT. Nová budova disponuje i ateliéry, učebnami s... | foto: Lidové noviny

PRAHA České vysoké učení technické (ČVUT) získalo téměř 40 milionů z evropských fondů na propagaci vědy mezi mládeží. Za peníze připraví v rámci dvouletého projektu řadu soutěží, osvětových portálů, odborných seminářů a experimentů pro 2000 žáků základních a středních škol. Cílem je podchytit mladé talenty a přivést je k technickým oborům, sdělila projektová manažerka Venuše Heřmanová z fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

Pro studenty vybraných škol je připraven třeba celoroční vědecký kroužek doplněný exkurzemi, samostatnými výzkumnými projekty, soutěžemi, letním výzkumným táborem a zážitkovým vědeckým pobytem v Praze. Vznikl také soutěžní portál pro technicky nadané studenty, budou se pořádat i letní školy a semináře s vědci.

PSALI JSME:

 V Ústeckém kraji, kde sídlí pracoviště dopravní fakulty, se pak budou mezi středoškoláky propagovat vědecké výsledky z oblasti logistiky, letecké dopravy nebo inteligentních dopravních systémů.

Respirium - místo určené pro odpočinek studentů

"Naším cílem je propagace vědy a výzkumu ČVUT mezi žáky a studenty a dát jim možnost ještě na škole poznat vědecko-výzkumnou činnost. V průběhu trvání projektu seznámíme žáky a studenty s principy výzkumné práce a zapojíme je do projektů, které na ČVUT řešíme. Chceme podchytit talenty, vzbudit u nich zájem o vědu a připravit je na další působení v této oblasti na vysokoškolské úrovni," uvedla Heřmanová.

Jen pro mimopražské
Akce budou zaměřené na žáky ve věku 12 až 19 let, při zapojení 40 škol to znamená oslovení 20.000 školáků. Na 2000 mladých se pak do projektu zapojí aktivně. Odborníci z ČVUT s nimi budou komunikovat prostřednictvím sociálních sítí a interaktivních stránek. Aktivity jsou ale určeny jen mimopražským dětem, Praha jako bohatý region nemá na podporu z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost nárok.

V metodách vědecké práce budou ale proškoleni i vybraní studenti Fakulty biomedicínského inženýrství, kteří by tak měli získat motivaci pro další studium. Na dnu otevřených dveří této fakulty se pak budou moci se zajímavými experimenty z oblasti nanokrystalických materiálů, trendů v medicíně katastrof nebo umělé plicní ventilace seznámit i návštěvníci.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...