25. ledna 2012 20:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

ČVUT odmítá reformu, souhlasí i s protesty

Ministr školství Josef Dobeš a místopředsedkyně vlády Karolína Peake přicházejí na jednání vlády.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Josef Dobeš a místopředsedkyně vlády Karolína Peake přicházejí na jednání vlády. | foto: ČTK

PRAHA Akademický senát Českého vysokého učení technického znovu odmítl chystanou vysokoškolskou reformu z dílny ministra Josefa Dobeše (VV). Souhlasil s pořádáním protestních akcí, pokud by vláda připravované záměry zákonů o fungování vysokých škol, školném a spoření na ně schválila.

Vyplývá to z usnesení senátu, kteréposkytla mluvčí pražské techniky Andrea Vondráková. Akademický senát pražské techniky se tak připojil k pondělní výzvě šéfů akademických senátů vysokých škol v Česku a k rezoluci Univerzity Karlovy.

ČTĚTE VÍCE:

Šéfové senátů i akademici a studenti Univerzity Karlovy žádali stažení záměrů zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, o nichž by měla brzy jednat vláda. Požadovali, aby se do připravovaných norem promítly připomínky České konference rektorů a Rady vysokých škol. Pokud by kabinet Dobešovy záměry schválil, pohrozila Univerzita Karlova protestními akcemi. Odehrát by se případně měly po 27. únoru.

"Akademický senát ČVUT v Praze se jednomyslně připojuje k výzvě předsedů akademických senátů i k rezoluci akademické obce Univerzity Karlovy, požaduje stažení návrhů věcných záměrů obou zákonů z projednávání ve vládě a započetí seriózní diskuse o připomínkách Rady vysokých škol a České konference rektorů," stojí v usnesení akademického senátu pražské techniky.

Jednání zkrachovala

Senát uložil svému předsednictvu, aby připravilo kvůli reformě shromáždění celé akademické obce ČVUT. Takovou akci uspořádala minulý týden i Univerzita Karlova. Sešlo se na ní několik stovek akademiků a studentů.

K reformě vysokého školství se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. S věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům přišel Dobeš loni. Normy mají upravit fungování univerzit, školné, studijní spoření a půjčky na vzdělání. Podle zástupců vysokých škol by navrhované záměry mimo jiné omezily samostatnost a samosprávu škol. Vedle akademiků a studentů kritikou nešetřily ani odbory a opozice.

Ministerstvo už dřív uvedlo, že přípravu zákonů s vysokými školami konzultovalo a požadavkům všech zájmových skupin se vyhovět nedá. Pondělní jednání šéfů akademických senátů s ministrem Dobešem zkrachovalo.

ČTK, Lidovky.cz