Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dánové se pokusí zrekonstruovat tvář Tycha Braha

Profesor Niels Linnerup z Kodaňské univerzity zkoumá ostatky Tycha Braha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Niels Linnerup z Kodaňské univerzity zkoumá ostatky Tycha Braha. | foto: Jacob Christensen RavnČTK

PRAHA Hrobka Tycha Braha v Týnském chrámu vydala nečekané svědectví. Kromě rakve dánského astronoma byly nalezeny jednotlivé kosti osmi dalších jedinců, z toho pěti dětí.

"Pokusíme se zrekonstruovat tvář Tycha Braha," řekl dnes na tiskové konferenci Jense Vellev, dánský vědec, který inicioval nový výzkum astronomovy hrobky v Týnském chrámu v Praze.

Z jeho ostatků odebíral vzorky kostí, vlasů a vousů mezinárodní tým vědců z Dánska a České republiky. Zároveň experti v Nemocnici Na Homolce zdokumentovali všechny kosti skenovacím rentgenem. Vznikly trojrozměrné snímky, podle kterých chtějí dánští vědci zrekonstruovat obličej Tycha Braha. 

Dánští vědci zkoumají ostatky Tycha Braha. Vlevo je Jens Vellev z univerzity v Aarhusu.

Rakev, vyzvednutá z hrobky v pondělí, obsahovala kosti, část pohřebního roucha a dvě skleněné lahve. Jedna ukrývala obličejovou část astronoma a krátký vzkaz. Ten byl vložen do sklenice v roce 1901, kdy byla hrobka 300 let po smrti Tycha Braha poprvé prozkoumána. Druhá sklenice obsahuje hmotu označenou jako mumifikovanou mozkovou tkáň. 

"Odebrali jsme vzorky kostí, vlasů a kníru. Jejich výzkumem chceme zjistit nejen jak Tycho Brahe zemřel, ale také jak žil," uvedl dnes na tiskové konferenci Jense Vellev z dánské univerzity v Aarhusu, který inicoval nové otevření hrobky.

O smrti Tycha Braha existuje několik hypotéz. Podle jedné byl otráven rtutí, další předpokládají, že dlouhodobě vdechoval rtuť během svých alchymistických pokusů, nebo se předávkoval vlastním lékem obsahujícím rtuť.

INFOGRAFIKA: Tycho Brahe
INFOGRAFIKA - klikněte pro zvětšení

Jedna hypotéza hovoří o zdravotních potížích vyvolaných selháním ledvin buď kvůli zvětšené prostatě, nebo nádoru na močových cestách.

Obsah rtuti ve vlasech může ukázat, jestli Brahe nepožil tuto jedovatou látku v posledních třech měsících, kosti prozradí, jak žil v posledních 15 letech.

Na výzkumu vzorků se budou podílet rovněž vědci z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd. První výsledky lze očekávat přibližně za dva měsíce

Největší překvapení zažili archeologové ve chvíli, kdy vedle cínové rakve s ostatky astronoma našli jednotlivé kosti osmi jedinců, z toho pěti dětí.

Otevírání hrobky a vynesení ostatků Tycha de Braha v Týnském chrámu.

"Tycho Brahe a jeho žena byli pohřbeni ve starší hrobce, rakve ležely na jeden a půl metru vysokém zásypu, který obsahoval jednotlivé kosti dalších osob," vysvětlil archeolog Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu.

Dnes odpoledne budou v Týnském chrámu v Praze vráceny do hrobky rakev dánského astronoma Tycha Braha, ostatky jeho ženy a ve zvláštní schránce pak kosti osmi jedinců.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!