Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

DDT se vrací, bude se používat proti malárii

DDT se bude používat jako prevence proti malárii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DDT se bude používat jako prevence proti malárii | foto: Reprofoto

NEW YORK/PRAHA Už se zdálo, že s počátkem nového tisíciletí zmizí ze světa prostředek na hubení hmyzu DDT. Měl namále, avšak nyní dostal novou šanci.

Nejvyšší světový orgán pro dohled nad lidským zdravím, Světová zdravotnická organizace (WHO), totiž oficiálně schválil používání pesticidu DDT jako prevenci proti šíření tropické nemoci malárie. Ta ročně zabíjí přes milion lidí.

WHO nyní doporučuje používat DDT v malých dávkách k postřikům vnějších i vnitřních částí budov. Využití DDT se doporučuje proto, že na rozdíl od jiných látek komáry nejen zabíjí, ale také odpudí ty, kteří styk s ní přežijí. Svou roli jistě hraje i nízká cena přípravku.

Za povolení DDT dlouho bojovali mnozí experti. Přínos užívání DDT podle nich výrazně převyšuje zdravotní rizika s ním spojená.

Po roce 2000 klesla výroba této látky na nejnižší úroveň od zavedení přípravku na začátku čtyřicátých let. V roce 2001 byla podepsána tzv. Stockholmská dohoda, která některé známé průmyslové jedy zcela zakazovala a používání DDT značně omezovala.

Proti používání DDT jsou ekologická hnutí. Jejich protesty se datují v západním světě od počátku šedesátých let, především od vydání knihy „Tiché jaro“ americké ekologické aktivistky Rachel Carsonové v roce 1962. Ta strhla veřejné mínění na stranu odpůrců tohoto pesticidu. V USA bylo DDT zakázáno v roce 1972. V tehdejším Československu v roce 1974, přesto se u nás až do osmdesátých let vyráběly přípravky, které tuto látku obsahovaly.

Více informací najdete v dnešních Lidových novinách.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!