Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Den G: Geny vysvětlí třeba i paniku v hromadné dopravě

Pavel Stopka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Stopka | foto: Archiv P. Stopky

Nové výzkumy ukazují, jak se mění aktivita genů, podotýká docent Pavel Stopka z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Doufá, že mu informace získané při přečtení genomu pomohou pochopit evoluci a zrod lidské identity.

Co je největším přínosem přečtení lidského genomu?

Přečtení genomu člověka a následně i dalších živočichů, třeba psa nebo šimpanze, kompletně vyvrátilo představu, že příroda udržuje pouze informace, které jsou důležité. Zjistilo se, že sekvence, které kódují nějaký důležitý produkt jsou v menšině a naopak balastní zdánlivě zbytečně sekvence v převaze.

Den G

Před deseti lety, 26. června 2000, ohlásili vědci v Bílém domě za přítomnosti tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona hrubé přečtení kompletního lidského genomu. Toto datum si vysloužilo přezdívku "den G". K vytoužené metě se dopracovaly dva týmy jeden vedl Francis Collins, druhý Craig Venter.

Podrobněji v sobotní příloze Lidových novin Orientace/věda

Čtěte také:

Přečtení genomu připomíná let na Měsíc, říká biolog Petr Svoboda

Za lidskostí stojí celá sít provázaných genů, říká Václav Pačes

Zjistilo se také, že některé geny se nevyskytují pouze ve dvou kopiích, ale že se celá řada genů zduplikovala a díky tomu mohou vyrábět buňky více produktů.

Zároveň se ukázalo, jak moc toho máme společného s jinými organismy, třeba s myší. Proto se domnívám, že čtení (nejen) lidského genomu zasadilo další skličující ránu představitelům kreacionismu, tedy lidem kteří popírají evoluci.

Jak se přečtení genomu odrazilo ve vaší práci?

Zabývám se evolucí komunikace a hlavně bílkovinami, které přenášejí feromony. Tyto chemické látky zajišťují výměnu informací mezi jedinci téhož druhu. Jejich existence byla u člověka do nedávna neznámá, a nebo dokonce popíraná. Poznání lidského genomu mě a mému týmu otevřelo novou cestu k jejich hledání.

Myslím si že je příjemné a zajímavé zabývat se i informacemi, které přímo nesouvisí s lidským zdravím, ale spíše přispívají k pochopení naší evoluce a zrodu lidské identity v přírodních podmínkách.

Lze odhadnout, co budeme o lidském genomu vědět za dalších deset let?

Nejenže to dokážeme odhadnout, ale už v tom doslova jedeme. Znalost genomu modelových organismů otevřela novou éru zvanou fenogenomiky. V rámci ní zkoumáme, jak jsou jednotlivé geny aktivní, či neaktivní, a v jakém časovém intervalu se jejich projevy mění.

Jeden z takových výzkumů například ukázal, že stačí několik minut v přítomnost jiného jedince, aby se změnila aktivita několika desítek genů v mozku myší. Takové studie nám ukazují, jak je aktivita genů regulována a do určité míry pomáhají pochopit takové jevy, jako jsou panické reakce v prostředcích hromadné přepravy či ostentativní projevy sexuality na diskotékách v přítomnosti více pohlavně aktivních jedinců.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.