19. května 2013 18:23 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zvířecí kosmonauti přistáli v Rusku. Teď je budou zkoumat vědci

Myši (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Myši (Ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

MOSKVA S měsíční zkušeností ve vesmíru se dnes na Zemi vrátil malý zvěřinec. Ruští vědci ho poslali na oběžnou dráhu 19. dubna v rámci zkoumání účinků kosmického záření na živé organismy.

Na palubě družice Bion-M, která přistála v oblasti Orenburgu asi 1200 km jihovýchodně od Moskvy, se mimo jiné nacházely desítky myší, pískomilů, ještěrek a hlemýžďů a také kolonie mikroorganismů, jiker či kolekce rostlin a semen.

ČTĚTE TAKÉ:

Experti budou nyní porovnávat svérázné "kosmonauty" s jejich příbuznými, kteří uplynulé čtyři týdny strávili v pozemské laboratoři. Zajímají je například rozdíly ve vývoji tkání, nervového systému či kostí. Výsledky by měly posloužit při přípravě dlouhodobých pobytů lidských posádek ve vesmíru, například při cestě na Mars.

Podle některých odhadů bude možné vypravit první posádku ruských kosmonautů na Mars nejdříve po roce 2020. Rusko už podle médií dokončilo plány nové generace kosmické lodi, která má být nástupcem dosavadních Sojuzů. První testovací let lze prý čekat za čtyři roky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!