Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Harvard vyhodil desítky studentů. Podváděli při testu

Harvard (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harvard (ilustrační foto) | foto: Harvard

I studenti nejprestižních škol podvádějí. Slavnou Harvardovu univerzitu tak bude nyní muset opustit zhruba sedm desítek studentů, byť zřejmě jen na čas. Pedagogové zjistitli, že potrestaní žáci odpovídali v ročníkových testech identickým způsobem. Podle deníku New York Times je to největší případ podvodu na této univerzitě. V sobotu večer navíc havaroval autobus s cestujícími z univerzity.

Studenti podváděli v politologickém testu. Škola sice odmítla uvést, v jakém kursu provinilci hřešili, média však záhy zjistila, že šlo o "Úvod do fungování Kongresu", který vyučuje profesor Matthew B. Platt. 

Ti žáci, kteří jsou teď univerzitu nuceni opustit, dostanou zpět školné za započatý semestr. Podle vedení univerzity musejí ze školy odejít na dva až čtyři semestry, pak se budou moci vrátit.

ČTĚTE TAKÉ

Deník The New York Times označil za "největší případ podvodu, který univerzita pamatuje". A dodává, že nucené odchody postihnou univerzitní týmy, neboť mezi hříšníky byly i opory basketbalového týmu. "Nastal čas pro ráznou akci i reflexi toho, co se stalo," uvedl proto Michael Smith, děkan příslušné fakulty.

Harvardova univerzita patří mezi nejprestižnější školy na světě a pravidelně se umisťuje na prvních místech v celosvětovém hodnocení úrovně vysokých škol. Jejími soupeři jsou Stanfordova, Princetonská a Oxfordská univerzita.

Nehoda autobusu

Ve Spojených státech havaroval autobus, který vezl cestující z Harvardovy univerzity do Pensylvánie. Nehoda se stala v sobotu večer v Bostonu, kde autobus narazil do konstrukce nadjezdu. Zraněno bylo 33 lidí. Mluvčí bostonské záchranky Jennifer Mehiganová řekla, že mezi zraněnými jsou mladiství a dospělí.

Autobusem cestovalo 42 lidí. Nehoda se stala kolem 19:30 tamního času a podle Mehiganové bylo 34 lidí převezeno do čtyř nemocnic v okolí. Třicet lidí mělo lehčí zranění, tři lidé byli zraněni těžce a v jednom případě je pacient v ohrožení života. Část cestujících museli záchranáři vyprostit střechou autobusu.

"Několik pacientů se během nehody zaklínilo," řekla Mehiganová. Zhruba po dvou hodinách se záchranářům podařilo všechny zraněné dostat ven. Autobus patřil společnosti Calvary Coach, která zajišťuje pravidelnou linkovou dopravu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.