Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Děti mají ve svých tělech mikroplasty, tvrdí němečtí vědci. Jejich hladina je podle nich alarmující

Plastová brčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plastová brčka | foto: Shutterstock

Berlín Vědci z Německa přišli s varováním, že v tělech dětí se nachází stále vyšší hladiny vedlejších produktů plastů a mikroplastů. Podle odborníků je situace nebezpečná, některé z nalezených látek totiž mohou ovlivňovat zdraví a vývoj dětí. Plasty se do těla mohou dostat skrze „toxické“ oblečení či z potravinových obalů.

Studii provádělo německé ministerstvo životního prostředí. Mikroplasty byly nalezeny v 97 % vzorků moči a krve u zhruba 2500 testovaných dětí mezi třemi až sedmnácti lety. Týdeník Der Spiegel pak výzkum publikoval. „Naše studie jasně ukazuje, že plastové části, kterých se nyní produkuje stále více, se v lidském těle objevují častěji,“ uvedla magazín Marike Kolossa-Gehringová, jedna z autorek studie.

Podle serveru Deutsche Welle mohou plasty pocházet například z voděodolného oblečení nebo čistících prostředků. Zdrojů ale může být daleko víc. Některé mikroplasty podle studie nejsou zdraví nebezpečné, přesto je třeba mít se na pozoru. Podle ministerstva je nejnebezpečnější látkou tzv. kyselina perfluoroktanová (PFOA), která se může nacházet třeba v nádobí s nepřilnavým povrchem. Tato látka může porušovat rozmnožovací ústrojí a toxická je i pro játra, v příštím roce se ji Evropská unie chystá zakázat.

Vedlejší produkty z plastů mají i další nežádoucí účinky. Například mohou narušovat hormonální funkce, což může vést k obezitě, u dětí dokonce i ke zpomalení vývoje.

Studie ukazuje, že mladší děti bývají zasaženy a ovlivněny plasty daleko více než ty starší. Zároveň také děti z chudších rodin měly v krvi a v moči mnohem více nebezpečných substancí než jejich protějšky ze zámožnějších poměrů.

„Je velice znepokojivé, že malé děti jsou jako ti nejnáchylnější zároveň i nejvíce zasaženi,“ uvedla Kolossa-Gehringová.

„Může jít až o každé čtvrté dítě ve věku mezi třemi až pěti roky, které může být negativním vlivem mikroplastů zasaženo,“ uvedla expertka na zdraví Bettina Hoffmannová pro Der Spiegel. Studie zatím nebyla publikována, ale výsledky se na žádost strany Zelených objevily. Podle Hoffmannové však ani tento výzkum nepřinesl žádné zjištění o tom, jak moc mikroplasty tělo poškozují.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...