16. září 2019 7:26 Lidovky.cz > Relax > Věda

Děti mají ve svých tělech mikroplasty, tvrdí němečtí vědci. Jejich hladina je podle nich alarmující

Plastová brčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plastová brčka | foto: Shutterstock

Berlín Vědci z Německa přišli s varováním, že v tělech dětí se nachází stále vyšší hladiny vedlejších produktů plastů a mikroplastů. Podle odborníků je situace nebezpečná, některé z nalezených látek totiž mohou ovlivňovat zdraví a vývoj dětí. Plasty se do těla mohou dostat skrze „toxické“ oblečení či z potravinových obalů.

Studii provádělo německé ministerstvo životního prostředí. Mikroplasty byly nalezeny v 97 % vzorků moči a krve u zhruba 2500 testovaných dětí mezi třemi až sedmnácti lety. Týdeník Der Spiegel pak výzkum publikoval. „Naše studie jasně ukazuje, že plastové části, kterých se nyní produkuje stále více, se v lidském těle objevují častěji,“ uvedla magazín Marike Kolossa-Gehringová, jedna z autorek studie.

Podle serveru Deutsche Welle mohou plasty pocházet například z voděodolného oblečení nebo čistících prostředků. Zdrojů ale může být daleko víc. Některé mikroplasty podle studie nejsou zdraví nebezpečné, přesto je třeba mít se na pozoru. Podle ministerstva je nejnebezpečnější látkou tzv. kyselina perfluoroktanová (PFOA), která se může nacházet třeba v nádobí s nepřilnavým povrchem. Tato látka může porušovat rozmnožovací ústrojí a toxická je i pro játra, v příštím roce se ji Evropská unie chystá zakázat.

Vedlejší produkty z plastů mají i další nežádoucí účinky. Například mohou narušovat hormonální funkce, což může vést k obezitě, u dětí dokonce i ke zpomalení vývoje.

Studie ukazuje, že mladší děti bývají zasaženy a ovlivněny plasty daleko více než ty starší. Zároveň také děti z chudších rodin měly v krvi a v moči mnohem více nebezpečných substancí než jejich protějšky ze zámožnějších poměrů.

„Je velice znepokojivé, že malé děti jsou jako ti nejnáchylnější zároveň i nejvíce zasaženi,“ uvedla Kolossa-Gehringová.

„Může jít až o každé čtvrté dítě ve věku mezi třemi až pěti roky, které může být negativním vlivem mikroplastů zasaženo,“ uvedla expertka na zdraví Bettina Hoffmannová pro Der Spiegel. Studie zatím nebyla publikována, ale výsledky se na žádost strany Zelených objevily. Podle Hoffmannové však ani tento výzkum nepřinesl žádné zjištění o tom, jak moc mikroplasty tělo poškozují.

Lidovky.cz
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!