Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Děti nerozumí slovenštině. Na Vsetínsku proto vzniká unikátní projekt

Děti ve škole - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti ve škole - ilustrační | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

KAROLINKA Karolinka na Vsetínsku připravila projekt na výuku slovenského jazyka. Děti žijící v blízkosti hranic, kde se slovenština dříve hojně užívala, již jazyku nerozumí, řekla starostka Karolinky Marie Chovanečková.

"Jsme v pohraničí a slovenský jazyk se stává cizím jazykem. To tady nikdy nebylo," uvedla starostka. V místních sklárnách dříve pracovalo hodně Slováků, ve městě vznikaly smíšené rodiny. "Stále tady jsou. Jazyk je nám hodně blízký. Cítíme potřebu, abychom to neutnuli tou pomyslnou čárou, která nás rozdělila," řekla Chovanečková.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejný problém mají děti na slovenské straně hranice. "Vidíme to, když jezdíme na Slovensko, opravdu nám už v mateřské školce nerozumí, paní učitelka musí překládat," řekla starostka. V rámci projektu, který Karolinka připravila se slovenským městem Bytča, se slovenské děti budou učit češtinu.

Výměnné pobyty i speciální slovník

"Rozhodli jsme se to podchytit u malých dětí, vzniká u nich jazyková bariéra, starší generace ještě rozumí," řekla Chovanečková. Projekt je určen pro děti z mateřských škol a školáky z prvního a druhého stupně základní školy.

Děti pojedou na výměnné pobyty, v Karolince vznikne ve víceúčelovém kulturním centru učebna. Výstupem bude i kalendář sestavený z kreseb dětí. "Větší děti budou sbírat rozdílná slova do slovníku," uvedla starostka. Podle ní jde o unikátní projekt, které okolní obce nemají.

"Propojenost se Slovenskem je tady skutečně velká. Často tam jezdíme, například hasiči se přátelí. Nejde však jen o společenské akce, ale také o propojenost v rodinách," poznamenala Chovanečková.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...