Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Děti nerozumí slovenštině. Na Vsetínsku proto vzniká unikátní projekt

Děti ve škole - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti ve škole - ilustrační | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

KAROLINKA Karolinka na Vsetínsku připravila projekt na výuku slovenského jazyka. Děti žijící v blízkosti hranic, kde se slovenština dříve hojně užívala, již jazyku nerozumí, řekla starostka Karolinky Marie Chovanečková.

"Jsme v pohraničí a slovenský jazyk se stává cizím jazykem. To tady nikdy nebylo," uvedla starostka. V místních sklárnách dříve pracovalo hodně Slováků, ve městě vznikaly smíšené rodiny. "Stále tady jsou. Jazyk je nám hodně blízký. Cítíme potřebu, abychom to neutnuli tou pomyslnou čárou, která nás rozdělila," řekla Chovanečková.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejný problém mají děti na slovenské straně hranice. "Vidíme to, když jezdíme na Slovensko, opravdu nám už v mateřské školce nerozumí, paní učitelka musí překládat," řekla starostka. V rámci projektu, který Karolinka připravila se slovenským městem Bytča, se slovenské děti budou učit češtinu.

Výměnné pobyty i speciální slovník

"Rozhodli jsme se to podchytit u malých dětí, vzniká u nich jazyková bariéra, starší generace ještě rozumí," řekla Chovanečková. Projekt je určen pro děti z mateřských škol a školáky z prvního a druhého stupně základní školy.

Děti pojedou na výměnné pobyty, v Karolince vznikne ve víceúčelovém kulturním centru učebna. Výstupem bude i kalendář sestavený z kreseb dětí. "Větší děti budou sbírat rozdílná slova do slovníku," uvedla starostka. Podle ní jde o unikátní projekt, které okolní obce nemají.

"Propojenost se Slovenskem je tady skutečně velká. Často tam jezdíme, například hasiči se přátelí. Nejde však jen o společenské akce, ale také o propojenost v rodinách," poznamenala Chovanečková.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!