Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Děti ovládají angličtinu a počítače lépe než učitelé, zjistila inspekce

studenti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy studenti | foto: Shutterstock

PRAHA Cizí jazyky a počítače jsou pro učitele problém. Podle zveřejněné zprávy České školní inspekce za minulý školní rok kantoři jednak jazyky a počítače neovládají, na školách navíc chybí odborníci na tyto předměty. Výuku tak až ze 40 procent zajišťují nekvalifikovaní pedagogové, týká se to hlavně základních škol.

Podle inspekce je přitom kvalifikace učitelů klíčová, situaci by prý mohlo zlepšit zavedení kariérního řádu pro vyučující.

Nejlepší situace je na gymnáziích
Například cizí jazyky učí na základních školách asi 38 procent kantorů bez příslušného vzdělání, tedy těch, kteří buď nemají vysokou školu nebo vystudovali jiný obor. Na učilištích je situace ještě horší, kvalifikaci pro výuku jazyků zde nemá téměř 46 procent kantorů. Podobná situace je také u informatiky, speciální vzdělání pro tento předmět nemá na základních školách 44 procent pedagogů. Nejlepší situace je u gymnázií, kde kvalifikovanost učitelů ve většině předmětů přesahuje 90 procent.

"Kvalifikace je zde dost podstatná," potvrdil mluvčí inspekce Libor Vacek. Dobrému pedagogovi nestačí jen dobře ovládat daný předmět, musí jej umět také dobře naučit, zdůraznil. Učitelé, kteří umějí jazyky a dobře ovládají počítač, však často podle něj najdou uplatnění v soukromé sféře, kde dosáhnou i na vyšší plat.

Dále čtěte:

Podle inspektorů by pomohlo zavedení kariérního řádu učitelů s návazností na výši platu, aby měli motivaci se zlepšovat. Šéfka školní inspekce Olga Hofmannová upozornila, že výsledky vzdělávání nejvíc ovlivní právě učitel a to, jak je zapálený do výuky a umí využívat pestrých vyučovacích metod.

Děti mluví anglicky lépe než učitelé
Materiální a technické vybavení školy je naproti tomu méně podstatné. Na zvýšení kvality vzdělávání přitom tlačí ministerstvo školství, nedávno zveřejněné výsledky mezinárodního srovnání znalostí PISA totiž ukázaly, že české děti se zhoršily nejvíc ze všech.

"Děti umí skvěle využívat angličtinu i počítače, bohužel často lépe, než učitelé," konstatovala Hofmannová. Neznalost jazyků u učitelů obecně je prý překážkou pro zapojení do mezinárodních školních projektů, kde by mohli české školy prezentovat své často vynikající práce. Mezery v používání počítače prý zase staví bariéru mezi vyučujícím a žáky, kteří komunikování po síti berou jako samozřejmost, což kantoři nedokážou využít při vzdělávání.

Rok 2010 v obrazech

Přivést víc vzdělaných mladých učitelů do škol má i navýšení nástupních platů pro kvalifikované pedagogy. Ti by mělo od nového roku brát nejméně 20.000 korun.

V Česku přitom podle statistik ze začátku roku učilo asi 17.000 pedagogů bez potřebné kvalifikace, se vzděláváním musejí začít do roku 2014.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.