Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Digitální hudba v Česku

Věda

  6:00
I-legalne.cz – druhý největší prodejce digitální hudby v České republice - spustil od 1. června novou službu, která za paušální poplatek umožní neomezené stahování hudby z katalogu tohoto serveru. Oživí tento krok skomírající tuzemský hudební průmysl?

Ilustrační foto. foto: Benq-SiemensReprofoto

Není žádným tajemstvím, že prodej hudebních nosičů rok od roku klesá. Na tento trend má vliv především snadná dostupnost alb na internetu a s tím související zájem o MP3 přehrávače. Pokud si uživatel bude chtít poslechnout svoji oblíbenou muziku, stačí, aby navštívil patřičné internetové fórum, kde si zjistí odkaz ke stažení a během pár minut může začít poslouchat. Vše je rychlé, zadarmo a navíc také (na rozdíl od softwaru) legální, používá-li ji pro svou osobní potřebu a dále ji nešíří. Tento způsob získávání hudby není sice příliš etický, to je ale většinou to poslední, co uživatele práhnoucí po nejnovějším CD zajímá. Naproti tomu koupí originálního disku získá zákazník vlastně jakýsi polotovar, který musí nejprve projít jistou procedurou, aby hudba mohla být následně využívána v přenosném přehrávači. Jenže ouha, originální CD bývají často chráněny, což znemožní převedení hudby do počítače a tím pádem i do mobilního přehrávače. Hlavní problém je v tom, že prolomení této ochrany dochází k porušení smluvních podmínek. Zde může pak dojít k paradoxní situaci – zatímco zákazník, který si hudbu na kompaktním disku zakoupí a pokusí se jí přenést do MP3 přehrávače, postupuje de facto nelegálně, uživatel stahující hudbu z internetu může mít z právního pohledu svědomí čisté. Co tedy dělat, aby došlo k uspokojení obou stran – zákazníka a hudebního vydavatele? Řešením je nákup digitální hudby na internetu, které začíná v Česku získávat na popularitě, k dokonalosti má ale stále ještě daleko.

I-legalne.cz
Prvním server nabízející digitální hudbu v České republice se stal portál i-legalne.cz, který odstartoval na podzim roku 2006. Krátce po něm zahájil svou činnost elektronický obchod allmusic.cz, o němž bude řeč dále. Hudební katalog i-legalne.cz v k dnešnímu dni čítá necelých půl miliónu skladeb všech žánrů i mluveného slova.  Drtivá většina děl jsou ke stažení ve formátu WMA o datovém toku 128 a 192kbps a chráněné proti nelegálnímu kopírování systémem Digital Rights Management (DRM). K poslechu, vypalování a přehrávání skladeb tedy potřebujete Windows Media Player a u každého díla jsou pak uvedeny podmínky pro jeho užívaní. V praxi se obvykle můžete setkat s tím, že vám systém nedovolí vypálit si více jak 10 audio CD, počet synchronizací s přenosným zařízením bývá stanoven v rozmezí 25 až neomezeně. Počet znovustažení například při reinstalaci operačního systému může být uskutečněno 5x. Abyste si však mohli zakoupenou hudbu přehrávat ve vaší empétrojce nebo mobilu, musí toto zařízení podporovat DRM, což nebývá pravidlem, obzvláště u telefonů. V opačném případě si musíte vypálit záložní Audio CD pomocí WMP, čímž se vyhnete problémům s licencí, a z něho pak skladby zkomprimujete zpátky do formátu, s nímž si už mobilní zařízení poradí. Tento proces je ale poněkud krkolomný a dochází tím ke zhoršení kvality hudebních souborů.

Počátkem června byla oficiálně spuštěna nová služba s názvem ÍZY, která umožňuje prostřednictvím speciálních předplatitelských tarifů ve výši 249 Kč měsíčně, 699 Kč čtvrtletně nebo 2399 Kč ročně neomezené stahování a (omezené) přehrávání kompletního hudebního katalogu portálu i-legalne.cz. I zde však budou skladby opatřeny speciální ochranou, která navíc pozná, zdali má uživatel uhrazený poplatek na dalším období. V opačném případě si skladbu nepustí. Dalším významným omezením je nemožnost vypálení hudby na CD. U služby předplatné jsou licenční podmínky jednotné a to následující: uživatel může za jedno období licencovat skladby na max. 2 počítačích. Z těchto počítačů může provádět synchronizaci do max. 2 přenosných zařízení během tohoto období. 

t-music PLAY!
Největším obchodem svého druhu je v ČR portál t-music PLAY!, jehož katalog brzy překročí jeden milión skladeb. Díla jsou rovněž chráněné pomocí DRM a vztahují se na ně podobná práva jako u konkurence (viz výše). Zákazníci T-Mobilu si mohou navíc hudbu stahovat přímo do mobilního telefonu. Pokud zákazník využije tuto variantu, nemusí se nikde registrovat, částka za nákup je stržena z jeho kreditu nebo přičtena k jeho vyúčtování služeb. Cena za každou písničku je konečná, neplatí se nic za datové přenosy.  Veškerá zakoupená hudba bez ohledu na to, zda v internetové nebo mobilní části, se objeví po přihlášení na portálu v sekci Moje hudba. Odtud si ji lze opětovně stáhnout do počítače.

T-Mobile by rád do budoucna začal s prodejem hudby bez ochrany DRM (Digital Rights Management – ochrana proti nelegálnímu kopírování). „Nejen uživatelé, ale i my vnímáme DRM jako ‘trest‘ pro ty, kteří si digitální hudbu kupují. Věříme, že hudební vydavatelé od DRM ještě tento rok upustí a my budeme hudbu zákazníkům nabízet bez DRM,“ řekl Michal Němec, ředitel služeb mobilních portálů.

Allmusic.cz
Mezi velké hráče na českém trhu s digitální hudbou patří portál allmusic.cz, který provozuje firma Vltava Stores. Tento server se může k dnešnímu dni pochlubit databází čítající 508 tisíc hudebních skladeb. Většina z nich je ke stažení ve formátu WMA s ochranou DMR, vztahuje se k nim tedy omezení popsané výše. Některé alba povětšinou staršího data jsou ve formátu MP3 a po jejich zakoupení je tedy lze kopírovat neomezeně.

Budoucnost digitální hudby
Hudební nakladatelství komplikují pomocí DRM poctivým platícím zákazníkům život, proto se nelze divit, že si spousta lidí raději vyhledá požadovanou hudbu na internetu a stáhne si ji zadarmo, čímž se vyhne problémům s licencí, která v mnoha případech významně omezuje využívání zakoupeného díla. Naštěstí si toho už někteří vydavatelé začínají všímat a dnešní trend začíná pomalu směřovat k tomu, aby se hudba prodávala bez DRM. Některé zahraniční labely se k tomuto kroku již odhodlaly a podle očekávání to nákupům digitální hudby jen a jen prospělo. Snad se této situace dočkáme brzy i u nás.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.