Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dinosauří produkce metanu přispěla ke globálnímu oteplení

Dinosauři. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dinosauři. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Sauropodní býložraví dinosauři, kteří se po planetě pohybovali před 150 miliony let, produkovali víc metanu než dnešní přežvýkavci. Zřejmě vytvořili metanu takové množství, že v prehistorické době přispělo ke klimatickému oteplování.

Váha těchto obrovitých zvířat, jako byl například diplodocus, se pohybovala v průměru kolem dvaceti tun. A podobně jako dnešní dobytek měla ve své střevní flóře mikroby, jež produkovaly během trávicího procesu rostlinné potravy metan. Tento plyn je jedním ze skleníkových plynů, které se podílejí na globálním oteplování.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jednoduchý matematický model napovídá, že mikroorganismy, které žily v trávicím traktu oněch sauropodních dinosaurů, mohly vyrábět dostatek metanu, aby významně ovlivnil podnebí v období mezozoika (před 250 až 65 miliony let)," upozornil Dave Wilkinson z Liverpoolské univerzity, hlavní autor studie publikované v americkém časopise Current Biology.

"Ve skutečnosti, podle našich výpočtů, tihle dinosauři mohli produkovat více metanu, než všechny dnešní přírodní zdroje i lidská činnost dohromady," poznamenal.

Dinosauři vyrobili 520 milionů tun metanu

Vědci zkoumali metan produkovaný různými zvířaty dnešní doby. S pomocí matematických rovnic vypočítali předpokládané množství tohoto plynu v závislosti na velikosti živočicha. Například sauropodní dinosauři s průměrnou váhou 20 tun, kterých na kilometr čtvereční připadlo několik desítek, při svém přesunu po Zemi produkovali ročně kolem 520 milionů tun metanu.

Poté, co dinosauři vyhynuli, a než nastala průmyslová epocha v 19. století, pohybovala se produkce tohoto plynu na Zemi kolem 200 milionů tun ročně.

Pro srovnání, dnešní přežvýkavci produkují 50 až 100 milionů tun metanu ročně, což přispívá ke klimatickému oteplování. Nicméně hlavním faktorem je oxid uhličitý pocházející ze spalování fosilních paliv.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.