Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dinosauří produkce metanu přispěla ke globálnímu oteplení

Dinosauři. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dinosauři. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Sauropodní býložraví dinosauři, kteří se po planetě pohybovali před 150 miliony let, produkovali víc metanu než dnešní přežvýkavci. Zřejmě vytvořili metanu takové množství, že v prehistorické době přispělo ke klimatickému oteplování.

Váha těchto obrovitých zvířat, jako byl například diplodocus, se pohybovala v průměru kolem dvaceti tun. A podobně jako dnešní dobytek měla ve své střevní flóře mikroby, jež produkovaly během trávicího procesu rostlinné potravy metan. Tento plyn je jedním ze skleníkových plynů, které se podílejí na globálním oteplování.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jednoduchý matematický model napovídá, že mikroorganismy, které žily v trávicím traktu oněch sauropodních dinosaurů, mohly vyrábět dostatek metanu, aby významně ovlivnil podnebí v období mezozoika (před 250 až 65 miliony let)," upozornil Dave Wilkinson z Liverpoolské univerzity, hlavní autor studie publikované v americkém časopise Current Biology.

"Ve skutečnosti, podle našich výpočtů, tihle dinosauři mohli produkovat více metanu, než všechny dnešní přírodní zdroje i lidská činnost dohromady," poznamenal.

Dinosauři vyrobili 520 milionů tun metanu

Vědci zkoumali metan produkovaný různými zvířaty dnešní doby. S pomocí matematických rovnic vypočítali předpokládané množství tohoto plynu v závislosti na velikosti živočicha. Například sauropodní dinosauři s průměrnou váhou 20 tun, kterých na kilometr čtvereční připadlo několik desítek, při svém přesunu po Zemi produkovali ročně kolem 520 milionů tun metanu.

Poté, co dinosauři vyhynuli, a než nastala průmyslová epocha v 19. století, pohybovala se produkce tohoto plynu na Zemi kolem 200 milionů tun ročně.

Pro srovnání, dnešní přežvýkavci produkují 50 až 100 milionů tun metanu ročně, což přispívá ke klimatickému oteplování. Nicméně hlavním faktorem je oxid uhličitý pocházející ze spalování fosilních paliv.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!