Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dinosauři začínali se sexem brzy

Koláž Šimon/LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž Šimon/LN | foto: UC Berkeley

Tyrannosaurus rex se zahájením sexuálního života nečekal až na období dospělosti. Podobně se chovali i další velcí dinosauři. Taková rozmnožovací strategie je dnes vlastní jen středně velkým až velkým savcům, například lidem. Naproti tomu ptáci, kteří se z dinosaurů vyvinuli, se chovají zcela jinak.

Nejnovější střípek do mozaiky vykreslující „životní styl“ veleještěrů pochází ze studie otištěné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Paleontoložka Sarah Werningová z univerzity v Berkeley a její kolega Andrew Lee z Ohio University v ní informují o nálezu fosilií dinosauřích „puberťaček“, které zemřely krátce předtím, než měly snést vejce.

Nezvratný důkaz plodnosti
Paleontologové při studiu kostí masožravého allosaura a býložravých tenontosaurů narazili na útvar velmi bohatý na vápník. Ten mají i samičky dnešních ptáků. Tato na vápník bohatá kost se tvoří v období před snůškou vajec.

Existence takové kosti byla pro vědce sama o sobě důkazem, že studují pozůstatky samice v plodném věku. Vzhledem k tomu, že v kostech dinosaurů se dají nalézt podobné „letokruhy“ jako v kmenech stromů, není určení věku velkým problémem. V okamžiku smrti bylo samici allosaura deset let. Tenontosaurus se dožil jen osmi. Ani jedno zvíře ještě nedorostlo plné velikosti, byla v období, které se označuje jako adolescence. Vědci také prozkoumali kosti dinosaura nalezené v roce 2005. Tato pohlavně vyspělá samice zahynula ve věku osmnácti let.
Všechny tři zmíněné druhy dinosaurů se dožívaly maximálně třiceti let. Ovšem plné velikosti dosáhly až po dvacítce. Čekat s rozmnožováním až do vysokého věku by pro ně proto bylo riskantní.

Šťastný nález „Měli jsme štěstí, že jsme na tyto fosilie samic narazili,“ řekla Sarah Werningová. „Na vápník velmi bohatá kost se během reprodukčního cyklu objevuje jen na několik týdnů. Abyste měli slušnou šanci na takový nález, museli byste prozkoumat mnoho kostí,“ dodává šťastná paleontoložka.

Vědci doposud měli důkazy o „předčasném“ startu sexuálního života u jediného druhu dinosaurů, u oviraptorů, známých „zlodějů vajec“. Tato zvířata byla ale mnohem drobnější, neměřila více než dva metry. Nezapadají proto do typické představy o „pořádných“ dinosaurech.

 

 

 

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...