Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dítě chrání ženy před rakovinou

PRAHA Americkým vědcům se podařilo vysvětlit, proč mateřství do jisté míry chrání před rakovinou prsu. Hlavní roli patrně nehraje kojení, nýbrž buňky dítěte, které proniknou do imunitního systému matky.

Matky čelí o poznání nižšímu riziku rakoviny prsu než bezdětné ženy. Neplatí to však ve všech případech a některé ženy onemocní navzdory mateřství. Američtí vědci vedení Vijayakrishnanem Gadim z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu našli pro tento fenomén celkem nečekané vysvětlení. Ženy jsou chráněny před rakovinou buňkami, které se do jejich organismu dostaly během těhotenství z plodu. Pokud se jim v těle buňky plodu neuchytí, zůstanou bez ochrany.

Vědci vyšetřili celkem stovku žen, které porodily syny. Více než polovina sledovaných matek měla rakovinu prsu. Výzkumníci odebrali ženám krev a pátrali v ní po buňkách s mužskou dědičnou informací. Cizinci s jednoznačným původem Takové buňky mohly ženy získat jen od svých synů během těhotenství. Tehdy přecházejí přes placentu buňky plodu do krevního oběhu matky a některé se mohou zabudovat na nejrůznějších místech do matčina organismu. Přežívají tam i desítky let. Buňky mohou putovat i opačným směrem - z matky do plodu. Děti pak přicházejí na svět s malou příměsí matčiných buněk v těle.

Buněčný pakt matky a plodu

Vzájemná výměna buněk během těhotenství, tzv. mikrochimérismus, poznamenává matku i jejího potomka na zbytek života. Může jít o vliv pozitivní, někdy ale mikrochimérismus i ohrožení matky.

Buňky mívají v těle svého nového majitele velmi různorodé osudy. Například u žen můžou zatoulané buňky dráždit imunitní systém a rozdmýchat závažné onemocnění zvané skleroderma. Při něm útočí imunitní obrana na některé úseky kůže. Tento atak se může rozšířit i na vnitřní orgány, což s sebou nese vážné zdravotní komplikace. Podobně jsou zatoulané buňky plodu podezírány z toho, že mohou v těle matce vyprovokovat útok imunitního systému na její štítnou žlázu. I v tomto případě může poničení štítné žlázy imunitní obranou vyvolat značné zdravotní potíže.

Jindy ale mají cizí buňky na zdraví hostitele překvapivě kladný vliv. Například u dětí, kterým selhává slinivka a u nichž se začíná rozvíjet onemocnění cukrovkou, mohou buňky mateřského původu pronikat do nemocného orgánu a nahrazují tam hynoucí buňky potřebné k výrobě inzulinu. Mateřské buňky tak zmírňují alespoň počáteční fázi onemocnění cukrovkou u dětí. 

Tento jev, označovaný odborně jako mikrochimérismus (viz vložený text), unikal donedávna pozornosti lékařů. Je však stále jasnější, že může mít vážné důsledky pro zdraví dětí i jejich matky. Významně například zasahuje do práce imunitního systému. V případě nádorů prsu zřejmě sehrává mikrochimérismus ochrannou roli. Ženy, v jejichž krvi kolovala malá příměs krvinek pocházejících od synů, čelily jen poloviční pravděpodobnosti nádorového onemocnění ve srovnání s ženami, které si buňky svých potomků mužského pohlaví během těhotenství neosvojily.

Krvinky s „čuchem“ na rakovinu Buňky plodu, které se zatoulaly do kostní dřeně matky, se následně podílejí na tvorbě bílých krvinek. Ty tvoří páteř imunitního systému. Krvinky pocházející z buněk plodu se geneticky liší od buněk matky, protože v sobě kombinují dědičnou informaci matky a otce. 

Díky této dědičné dispozici jsou v mateřském organismu výrazně výkonnější při likvidaci rakovinných buněk. Imunitní obrana vnímá většinu buněk propadlých nádorovému bujení jako cizorodé vetřelce a útočí na ně. Někdy ale může imunitní systém rakovinné buňky „přehlédnout“ a pak hrozí propuknutí nádorového onemocnění. Pokud se u ženy během těhotenství ustanoví mikrochimérismus, získá její imunitní obrana zdatné pomocníky a riziko propuknutí rakoviny výrazně klesá.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!