29. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Dítě s geny od třech rodičů? V Británii možná brzká realita

Plačící miminko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plačící miminko. | foto: Shutterstock

LONDÝN Británie zvažuje zavést u umělého plození dětí proceduru na takzvaném principu tří rodičů, jejichž DNA by sloužila k vytvoření zdravého embrya. Britská vláda ve čtvrtek schválila příslušný návrh, u kterého se v příštím roce očekávají bouřlivé etické diskuze na půdě parlamentu.

Cílem tohoto přístupu je zamezení přenášení vážných dědičných chorob, jako jsou svalová dystrofie, od rodičů, respektive matky, na jejich potomky. V případě takové hrozby by vědci embryím odebírali vadnou mitochondriální DNA a nahrazovali ji zdravou, která by pocházela od jiné osoby, respektive ženy, tedy tím pádem třetího rodiče.

ČTĚTE TAKÉ:

Británie by se tak stala vůbec první zemí na světě, jež by takovýto zásah do vývoje člověka umožňovala. V zemi se každý rok s vážnou vrozenou vadou rodí každé dvousté dítě.

Vědci mají pro rodiče obávající se o přílišný vnější zásah do jejich rodičovství útěchu, že mitochondriální DNA neovlivňuje vzhled člověka. To, jak vypadá, určuje buněčné jádro, kterého se procedura nijak nedotýká. Technika byla v britských laboratořích již vyvinuta. Není ale povoleno vzniklá embrya k zmíněným účelům v praxi využívat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!