Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dítě skryté v matčině žíle

Bezpečnější a dostupnější by měl být pro matky test na výskyt Downova syndromu u jejich potomků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnější a dostupnější by měl být pro matky test na výskyt Downova syndromu u jejich potomků | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Hned dva vědecké týmy ohlásily úspěch při hledání genetické jehly v těle nastávajících matek. Skupiny Stephena Quakea ze Stanfordovy University v kalifornském Palo Alto a Dennise Lo z Čínské univerzity v Hongkongu zveřejnily své zprávy o průběhu zkoušek postupu, který umožňuje pouze ze vzorku krve matky genetické vyšetření jejího nenarozeného potomka na známý Downův syndrom.

Při této poruše se lidé rodí se zmnoženou částí dědičné informace a přebývá jim jeden chromozom. To s sebou nese celou řadu potíží. Kromě sníženého IQ například i kratší délku života.

Dnes se vyšetření na Downův syndrom u dítěte provádí jenom výjimečně. Je k němu nutno odebrat vzorekDNA přímo od dítěte v děloze. Přistupuje se tedy k němu jen v případech, kdy existuje podezření na tuto poruchu. Tato technika je sice velmi přesná, ale poměrně nákladná a ve vzácných případech může vyvolat potrat. Pro rodiče i lékaře představuje rozhodnutí o provedení testu často velký problém.

Oba postupy využívají od konce 90. let známé skutečnosti, že DNA dítěte je přítomná v krvi matky. Není jí sice mnoho, ale pro moderní metody genetického rozboru, které umožňují zmnožení malého vzorku, takové množství stačí.

Určení výsledků je v obou případech založeno na statistice: děti s Downovým syndromem mají zdvojený chromozom 21, a proto vědci ve „zbloudilé“ dětské DNA v krvi matky hledají, kolik materiálu pochází právě z genů uložených na chromozomu 21. Pokud je ho nadprůměrné množství, naznačuje to, že dítě trpí Downovým syndromem. Na první pohled se to může zdát nepřesné, ale v dosavadních menších studiích (až několika set žen) měly oba testy téměř stoprocentní úspěšnost v odhalování postižených dětí a nezpůsobovaly ani „falešné poplachy“. Výsledky ale musí ještě ověřit rozsáhlejší studie.

Genetické testy DNA dítěte vz matčiny krve také nemůžou nemocnice začít používat přes noc, vyžadují totiž nadstandardní a nákladná zařízení. Cena jednoho testu se pohybuje ve stovkách dolarů, takže pokud dojde k jeho schválení, jistě nepůjde o standardní test pro všechny těhotné ženy.

Postup sekvenování DNA dítěte z matčiny krve má ale široké možnosti. Dá se očekávat, že tlak na zavedení tohoto typu testů bude značný. Dosavadní vývoj snad také naznačuje, že i cena zařízení pro výzkum genetického materiálu by mohla v budoucnu výrazně klesat.
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...