Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

DNA z vlasů umožnila dát podobu muži mrtvému čtyři tisíce let

Podoba muže byla vytvořena podle  poznatků genetiků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podoba muže byla vytvořena podle poznatků genetiků | foto: NATURE/Nuka Godfredsen

Téměř kompletní sekvenci genomu se vědcům povedlo získat z chomáče vlasů muže pochovaného před několika tisíci lety v Grónsku. Zjištěná mutace umožnila zjistit, jaké měl oči, vlasy a odkud přišli jeho předci.

Poprvé se podařilo dekódovat dědičnou informaci člověka žijícího v dávném starověku. Vědci z ní vyčetli, že "praeskymák" měl hnědé oči, tmavší pokožku a husté vlasy. Jeho krevní skupina byla ARh+.

"Mohla se u něj projevit tendence k plešatění," říká Eske Willerslev z Institutu evoluční genetiky Nielse Bohra. Willerslev je hlavním autorem studie, která zítra vyjde ve vědeckém časopise Nature. Tento prestižní magazín výtvarníkem rekonstruovanou podobu muže umístil na svou titulní stránku.

Pozůstatky pocházejí z Qeqertasussuku, známé archeologické lokality v jihozápadním Grónsku. Muž podle všeho zemřel mladý. Vědci odhadují, že jeho rodiče mohli být spolu spřízněni. Mohlo jít například o bratrance a sestřenici.

Sibiřské kořeny
Analýza genomu trvala více než rok a přinesla velké překvapení. Ukázalo se, že předkové zkoumaného muže do Grónska přišli ze Sibiře. Měli blízko k národům jako jsou dnešní Čukčové či Korjakové. Muž patřil k lidu tzv. saqqaqské kultury. Tito lidé pravděpodobně nebyli předky dnešních inuitů ani indiánů, do Nového světa se dostali nezávisle na migraci, z níž vzešli původní obyvatelé Ameriky.

K přesunu ze Sibiře do arktických končin Nového světa došlo nejspíš před 5500 lety, "Tenkrát neexistoval pevninský most spojující Sibiř a Aljašku, takže průliv museli překonat na člunech nebo ho v zimě přejít po ledu. Jak to bylo doopravdy, nikdo neví," konstatuje Eske Willerslev. Stejně tak zůstává zahaleno rouškou tajemství, proč lidé saqqaqské kultury vymřeli.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Pronájem nebytových prostor Lanškroun - nám. J. M. Marků
Pronájem nebytových prostor Lanškroun - nám. J. M. Marků

nám. J. M. Marků, Lanškroun - Lanškroun-Vnitřní Město, okres Ústí nad Orlicí
14 000 Kč/měsíc