Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

DNA z vlasů umožnila dát podobu muži mrtvému čtyři tisíce let

Podoba muže byla vytvořena podle  poznatků genetiků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podoba muže byla vytvořena podle poznatků genetiků | foto: NATURE/Nuka Godfredsen

Téměř kompletní sekvenci genomu se vědcům povedlo získat z chomáče vlasů muže pochovaného před několika tisíci lety v Grónsku. Zjištěná mutace umožnila zjistit, jaké měl oči, vlasy a odkud přišli jeho předci.

Poprvé se podařilo dekódovat dědičnou informaci člověka žijícího v dávném starověku. Vědci z ní vyčetli, že "praeskymák" měl hnědé oči, tmavší pokožku a husté vlasy. Jeho krevní skupina byla ARh+.

"Mohla se u něj projevit tendence k plešatění," říká Eske Willerslev z Institutu evoluční genetiky Nielse Bohra. Willerslev je hlavním autorem studie, která zítra vyjde ve vědeckém časopise Nature. Tento prestižní magazín výtvarníkem rekonstruovanou podobu muže umístil na svou titulní stránku.

Pozůstatky pocházejí z Qeqertasussuku, známé archeologické lokality v jihozápadním Grónsku. Muž podle všeho zemřel mladý. Vědci odhadují, že jeho rodiče mohli být spolu spřízněni. Mohlo jít například o bratrance a sestřenici.

Sibiřské kořeny
Analýza genomu trvala více než rok a přinesla velké překvapení. Ukázalo se, že předkové zkoumaného muže do Grónska přišli ze Sibiře. Měli blízko k národům jako jsou dnešní Čukčové či Korjakové. Muž patřil k lidu tzv. saqqaqské kultury. Tito lidé pravděpodobně nebyli předky dnešních inuitů ani indiánů, do Nového světa se dostali nezávisle na migraci, z níž vzešli původní obyvatelé Ameriky.

K přesunu ze Sibiře do arktických končin Nového světa došlo nejspíš před 5500 lety, "Tenkrát neexistoval pevninský most spojující Sibiř a Aljašku, takže průliv museli překonat na člunech nebo ho v zimě přejít po ledu. Jak to bylo doopravdy, nikdo neví," konstatuje Eske Willerslev. Stejně tak zůstává zahaleno rouškou tajemství, proč lidé saqqaqské kultury vymřeli.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...