Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dnes je Den bezpečnějšího internetu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: InternetReprofoto

Letošní mezinárodní Den bezpečnějšího internetu („Safer Internet Day 2009“), který se od roku 2004, kdy byl poprvé uskutečněn v Evropské unii, připadl tentokrát na 10. 2. 2009.

U této příležitosti vydala společnost Trend Micro, která se zabývá zabezpečením obsahu, pro rodiče a vychovatele několik tipů, jak mohou jejich děti bezpečně využívat internet.

Sledujte a omezujte dobu využívání internetu
Rodinný počítač by měl být umístěn v hlavní místnosti, aby bylo možné sledovat chování dětí na internetu. Podle věku dětí je nezbytné regulovat dobu a čas, kdy mají děti k internetu přístup.

Povídejte si s dětmi o využívání internetu
zejména u malých dětí doporučuje Trend Micro rodičům sledovat oblíbené stránky svých dětí a rozhodnout, zda jsou vhodné pro děti daného věku.

Kontrolujte obsah a chraňte data
Pravidelné sledování oblíbených stránek vašich dětí přispěje k lepšímu porozumění obsahu a vyhodnocení jeho vhodnosti. Děti by měly být poučeny o tom, že by neměly na internetu zveřejňovat takové údaje, jako jsou adresy nebo telefonní čísla.

Zjišťujte, s kým se děti na internetu baví
Rodiče by měly být zejména na pozoru v případě, že jejich děti přicházejí na internetu do styku s cizími lidmi. Proto by měli s dětmi neustále hovořit o jejich aktivitách na internetu.

Zjišťujte nebezpečné webové stránky
Programy pro zjišťování důvěryhodnosti webových stránek, jako je například TrendProtect, umožňují kontrolovat bezpečnost stránek a varují před nakaženými stránkami, nebo stránkami, z nichž se šíří malware.

Využívejte URL filtry
Řešení pro zabezpečení IT, jako je Trend Micro Internet Security 2009, nabízejí URL filtry, které zamezují v přístupu na webové stránky s nevhodným obsahem.

Aktualizujte svůj bezpečnostní software
Ve svém počítači vždy mějte aktualizovanou verzi bezpečnostního softwaru, abyste ho mohli chránit před viry, spamem, spywarem a dalším malwarem.

Česká republika se do projektu Safer internet oficiálně zapojila 1. září 2005, v němž vystupuje pod názvem CZEch Safer Internet COmbined Node (CZESICON). Ten jednak provádí osvětu s cílem zvýšit povědomí o bezpečnějším užívání internetu, a zároveň bojuje proti nelegálnímu obsahu, zejména dětské pornografii a dalším formám komerčního a sexuálního zneužívání dětí. Projekt spolufinancovaný Evropskou unií rovněž provozuje Horkou linku. Více informací naleznete na www.saferinternet.cz.

 

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!