29. prosince 2005 11:23 Lidovky.cz > Relax > Věda

Do hrobky Karla IV. nahlédla kamera

Na obrazovce spatřili archeologové dvě komory hrobu Karla IV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na obrazovce spatřili archeologové dvě komory hrobu Karla IV. | foto: Reprofoto

PRAHA  Archeologové v červnu oznámili, že na Pražském hradě objevili původní hrobku Karla IV. a jeho manželek. Místo panovníkova hrobu bylo dlouho tajemstvím.

Odborníci předpokládali, že bude někde před hlavním oltářem Svatovítského chrámu. Na stopu královské pohřební komory narazila historička umění Jana Maříková, když zkoumala architektonické fragmenty bývalého románského chrámu, na jehož základech dnes stojí gotická katedrála. U hlavního oltáře v podzemí objevila neznámé prostory.

Odborníci nechtěli narušit podlahu chrámu, proto vyvrtali malý otvor a spustili do podzemí speciální sondu s reflektorem a kamerou. Na obrazovce pak spatřili dvě komory. V jedné objevili dvě dřevěné schránky s kostmi a zbytky rakví. V druhé komoře je asi pět dřevěných schrán s kostmi.

Kamera ukázala také nápis na východní stěně. Text uvádí, že podzemní prostory prozkoumal už v19. století architekt a restaurátor Josef Mocker, když před 130 lety zpevňoval klenbu pod hlavním oltářem katedrály. Patrně právě on z dvoukomorové hrobky vyzdvihl vše podstatné, co tam nalezl. Pak podzemí důkladně zakryl a celý chór katedrály dostal novou dlažbu. Na původní hrobku se zcela zapomnělo.

, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.