Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Do jeskyně Býčí skála se vrátí vzácná lebka, oznámili archeologové

Archeolog Martin Golec s lebkou takzvané princezny z jeskyně Býčí skála | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeolog Martin Golec s lebkou takzvané princezny z jeskyně Býčí skála | foto: ČTK

BRNO Po 140 letech na den přesně se 8. května vrátí do jeskyně Býčí skála v Moravském krase takzvaná lebka princezny objevená badatelem Jindřichem Wankelem. Byla součástí pohřebiště ze starší doby železné. Podle legend šlo o pohřeb velmože se 40 lidskými oběťmi.

Lebka je jedním z nejcennějších exponátů Moravského zemského muzea. V jeskyni ji ozdobí kopie původní zlaté korunky, která se na ní našla, řekl dnes ČTK archeolog a organizátor připravované akce Martin Golec.

Wankel nalezl v Býčí skále tisíce cenných historických předmětů. Kromě koster to byla soška býčka. Všechny tyto věci prodal badatel v roce 1883 přírodovědnému muzeu ve Vídni. Nechal si pouze dva, které pokládal za mimořádné.

Prvním je dutý železný prsten. Předpokládalo se, že je to první slévárenský výrobek na světě, což se ale nakonec nepotvrdilo. Přesto je prsten raritou - dokládá řemeslnou zručnost někdejších kovářů.

Dávné obřadní místo
"Proč odmítl prodat lebku mladé ženy, to se nepodařilo zjistit. Podle odhadů zemřela v asi 30 letech a princezna se jí říká kvůli tomu, že měla na hlavě zlatou korunku," uvedl Golec. Kopii korunky vytvořil Vladimír Šebeček. Pro Býčí skálu vyrobil v minulosti podle zachovalých nákresů a popisů kopii bronzového býčka, různých ozdob i zbraní. Archeologové a nadšenci se snaží v posledních letech upravit vstupní část jeskyně tak, aby připomínala původní pohřebiště.

Na jednom ze svých obrazů jej zachytil i malíř Zdeněk Burian, který zobrazil mrtvého halštatského velekněze v podzemí na jeho pohřebním voze umístěném uprostřed mnoha mrtvých.

Podle nejnovějších teorií se rituální pohřeb v Býčí skále nekonal. Vědci dospěli k závěru, že jeskyně byla spíše významným obřadním místem, kde se konaly pohřby a četné obětní obřady.

Jeskyně bude mimořádně zpřístupněna první tři květnové víkendy. Příchozím budou přednášet archeologové o Wankelových objevech a osudu princezniny lebky.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.