Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Do tří let zanikne až pětina soukromých škol

Studenti ve třídě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti ve třídě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Do tří let by mohla zaniknout až pětina soukromých škol. Na mezinárodním kongresu soukromých škol v Praze to řekl předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska Vladimír Kolder. Na vině je prý zejména úbytek žáků.

Demografický pokles zasáhne hlavně střední odborné školy a učiliště. Privátním školám se také nelíbí, že na jejich provoz dává stát výrazně méně peněz než na školy veřejné.

"Odhadujeme, že za dva až tři roky bude ten úbytek 15 až 20 procent," uvedl Kolder k počtu soukromých škol. Ty totiž musejí hospodařit se ziskem, a pokud nenaplní třídy, zkrachují.

Změna financování?
Soukromá zařízení dostávají na vzdělávání dotaci od státu. Podle Koldera je však tento příspěvek zhruba o 38 procent nižší než pro školy veřejné, a soukromá zařízení tak stát vyjdou výrazně levněji. Soukromé školy získávají další peníze ze školného, řada soukromých učilišť a odborných škol prý ale takový poplatek nevybírá.

Změnu financování už ministerstvo školství připravuje, měla by se dotknout i veřejných škol. "Některé obce si drží neefektivní nefunkční školy," podotkl náměstek ministra školství Ladislav Němec. Školy, kam chodí do jednoho ročníku třeba jen 12 dětí, totiž často dostávají výrazně vyšší příspěvek než školy s naplněnými třídami. Proto by měly být peníze mezi školy rozdělovány spravedlivěji. O tom, zda se příspěvek na soukromé školy sníží či zvýší, ale zatím Němec hovořit nechtěl.

Soukromé školy by také mohlo zasáhnout srovnávání znalostí žáků, ať už při státních maturitách nebo plánovaném testování žáků v 5. a 9. třídách základních škol. Ministerstvo totiž už dříve avizovalo, že při nových maturitách mohou mít problémy zejména některé soukromé školy. "Vítáme státní maturity jako srovnání," konstatoval však Kolder s tím, že kvalitní a nekvalitní školy jsou jak mezi soukromými, tak mezi veřejnými institucemi.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč