Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dobeš: Ať školy vezmou propadlíky na podmínku

Ministr školství Josef Dobeš (VV). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Josef Dobeš (VV). | foto: ČTK

PRAHA Pro letošní maturanty chce ministr školství Josef Dobeš (VV) vyjednat podmíněné přijetí na vysoké školy. Očekává se totiž, že u maturit propadne pětina studentů, opravné termíny by měly mít koncem září.

Dobeš to v pondělí řekl novinářům s tím, že se zástupci univerzit o tom ještě nejednali. Maturity končí v úterý, konečné výsledky budou k dispozici příští týden.

Podle současného harmonogramu by ti, kteří u maturit neuspěli, měli skládat opravné zkoušky na konci září a maturitní vysvědčení dostat v říjnu. To už však na některých školách začne akademický rok a čerství maturanti, kteří úspěšně složili přijímací zkoušky na vysněnou univerzitu, by tak na ni měli na rok dveře zavřené.

Státní maturity probíhají bez větších potíží

"My se pokusíme s Cermatem (centrum pro přípravu maturit) zrychlit to opravné kolo, aby to proběhlo do konce září," řekl Dobeš. Z původních 200 míst, kde by se měly dělat opravné zkoušky, jich nakonec bude 240. "Je úkolem ministra a náměstka pro vysoké školy vyjednat s děkany, že by mohlo přijít podmíněné přijetí na vysokou školu," dodal.

Je prý totiž možné, že i velmi dobrý student byl u maturity pod psychickým tlakem, a kvůli tomu zkoušku nenapsal dobře. Písemná část státních maturit začala minulý týden a skončí v úterý 7. června. Do čtvrteční půlnoci by měly být vyhodnoceny všechny práce, výsledky se studenti dozví nejpozději do poloviny června.

Po technické stránce prý zatím funguje vše dobře. "Nikdo z nás to netušil, my všichni jsme byli zelení strachy," zavtipkoval Dobeš s odkazem na šéfa Cermatu Pavla Zeleného, který má průběh maturit na starosti. Zatímco při generálce maturit se vyskytlo 12.000 chyb, nyní jsou prý závady na tiskárnách a zařízení hlášeny minimálně.

Státní maturity odhalily slabé školy

Zadání maturitních testů se několikrát objevilo na internetu, pokaždé to ale bylo až poté, co studenti daný test napsali. Cermat kvůli zveřejnění testů zvažuje podání trestního oznámení, prý jde o porušení autorských práv.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastní téměř 99.000 studentů.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!