12. března 2011 12:58 Lidovky.cz > Relax > Věda

Dobeš chce zvýšit prestiž VŠ. Koupíme mozky v cizině, plánuje

Diplom (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diplom (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Až půl miliardy korun plánuje ministr školství Josef Dobeš (VV) vyčlenit na angažmá uznávaných univerzitních kapacit ze zahraničí. Slibuje si, že příliv špičkových profesorů pomůže zdejším fakultám, aby pronikly do společnosti elitních vysokých škol ve světě. Těm zatím dominují prestižní americké a britské univerzity.

"Naše vysoké školy jsou v mezinárodních žebříčcích hluboce dole. A já bych rád ušetřil uvnitř resortu půl miliardy na to, abych k nám přitáhl nejlepší kapacity ze světa. Věřím, že tímto posílením o profesory z ciziny bych dokázal zvyšovat úroveň našich škol," nastínil LN Dobeš. "Spousta zajímavých jmen, která dokážeme zaplatit, se najde jistě i ve východní Evropě," dodal.

Josef Dobeš při rozhovoru pro LN

Pro svoji vizi teprve začíná shánět podporu akademického světa, už nyní je ale jasné, že přitáhnout renomované profesory nebude jednoduchá záležitost.

"Může to být určitě efektivní nápad, celý systém ale neuživí. Je třeba cílit na mladé nadějné lidi a nabídnout jim dlouhodobou perspektivu," říká expert na terciární vzdělávání a člen NERV Daniel Münich.


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz