14. října 2010 16:14 Lidovky.cz > Relax > Věda

Dobeš: Nejvíc chyb je ve státní maturitě z češtiny, a to i věcných v testu

Generálka státních maturit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generálka státních maturit. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRNO Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) se vyskytly jen menší problémy, v jednu chvíli byla například přetížena krizová linka, při ostrých maturitách proto organizátor zkoušky zvýší počet operátorů na dvojnásobek. Ministr to ve čtvrtek řekl novinářům v Brně.

Výsledky zkušebních státních maturit budou známy dřív než původně očekávaného 3. listopadu. Dřívější zveřejnění umožní hladký průběh generálky.

Podle Dobeše by se do termínu ostrých maturit měly také odstranit některé administrativní složitosti. Úsměv na školách prý vzbuzuje například to, když učitelé jednotlivé zkoušky zadávají podle dané osnovy. Podle Dobeše to vyznívá školometsky. "Kalkulačky, slovníky, to je také něco k úvaze," uvedl.

Nejvíc chyb je prý ve zkoušce z češtiny
Dobeš byl u generálky maturity v brněnském Biskupském gymnáziu. Ředitel Karel Mikula ocenil, že se uskutečnila, i když ne u všech předmětů.

Čtěte více:

"Doufám, že se projekt očistí a bude lidštější," uvedl. Nejvíc chyb prý vidí ve zkoušce z češtiny, a to i věcných chyb v testech. Dobeš kritiku odmítl. Podobná debata se prý vedla 14 let. "Vznikl tu nějaký konsenzus, jsou tu někteří odborníci, kteří to takto nastavili, a já jsem spíše příznivcem toho praktického vyzkoušení než zavedení dalších pěti let teorií," uvedl.

Ani obtížnost se podle Dobeše měnit nebude. Věří tomu, že úvodní testy a sondy ji nastavily dobře. Svědčí prý o tom protichůdná vyjádření ze škol, že zkouška je moc obtížná, nebo naopak moc jednoduchá.

Naopak měnit by se prý měl podíl ředitelů a učitelů na organizování. Ministr jim chce dát víc důvěry. V budoucnu by se podle něj mělo zadání posílat do škol elektronicky, čímž by se ušetřilo za rozvoz materiálů dopravními firmami. Pro příští rok to už změnit nelze kvůli smlouvám s dopravci podepsanými na čtyři roky. "Kdybych chtěl změnit podobu, zaplatím neskutečné penále," uvedl. Zdůraznil však, že dodatky snížil cenu z 240 milionů korun o 62 milionů korun.

První státní maturity budou příští rok
První studenti budou příští rok maturovat v režimu státních maturit povinně z českého jazyka a volitelně z cizího jazyka či matematiky. Další předměty se mají podle současného plánu přičlenit následující rok.

Dobeš však bude usilovat o to, aby se systém státních maturit jen pro dva základní předměty u každého studenta zafixoval a fungoval několik let beze změny. Je připraven usilovat kvůli tomu o změnu školského zákona. "Nedovedu si představit, že si zvykneme na jednu podobu a za rok přidáme jinou podobu," uvedl.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.