Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Dobeš ustoupil. Maturitní testy zveřejní v červenci

Josef Dobeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo školství začátkem července oficiálně zveřejní všechny maturitní testy. Novinářům to dnes řekl ministr školství Josef Dobeš (VV). Většina testů už přitom unikla na internet, za utajování byl úřad kritizován. Ministerstvo si zároveň nechalo udělat analýzu testů, kvůli nejednoznačnosti byly vyřazeny čtyři otázky.

"Abychom vyvrátili poslední pochybnosti," vysvětlil Dobeš důvody, proč testy zveřejní, ač se tomu doteď bránili a odkazovali na ochranu autorských práv. "Bude nás to v příštím roce stát dva až tři miliony navíc ," dodal ministr. Některá zadání totiž chtěli použít i v dalších letech, kvůli zveřejnění tak prý budou muset vytvářet a ověřovat další otázky.

Studenti si stěžují u ministra

Výsledky maturit zveřejní ministerstvo na tiskové konferenci ve středu, v pondělí 20. června pak studenti dostanou maturitní vysvědčení. Očekává se, že propadne pětina maturantů, tedy asi 20.000 lidí. "Z 1300 škol sto škol je velmi, velmi problematických," přiblížil ministr předběžné výsledky. Na těchto školách je neúspěšnost v některém z předmětů vyšší než 30 procent, nejhůře prý dopadly zkoušky dospělosti z cizích jazyků.

Kvalitu otázek už zpochybnili studenti i odborníci ze spolku Eduin, podle nich byly některé otázky nejednoznačné. Šéf centra pro přípravu maturit Cermat Pavel Zelený sdělil, že výsledky analýzy 2342 testových otázek odhalily čtyři chybné otázky, které budou vyřazeny. Jednalo se prý o otázku z němčiny, ruštiny, zeměpisu a také českého jazyka v testu pro žáky se speciálními potřebami.

Zelený zatím zůstává
Ministr také potvrdil, že stále uvažuje o odvolání ředitele Cermatu Zeleného, definitivně se prý ale rozhodne až po skončení maturitního procesu v červenci. Do září by měly střední školy dostat zhodnocení svých žáků, aby ředitelé věděli, kde jsou jejich slabá místa. Žebříčky škol ale úředníci sestavovat nechtějí.

Školy si u nových maturit také stěžovaly na přebujelou administrativu, ministerstvo jim proto na zvýšené náklady na papír a tisk poslalo 12 milionů korun, tedy asi 120 korun na žáka. Školy by měly peníze dostat nejpozději do konce tohoto týdne.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastnilo téměř 99.000 studentů.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

S. Ševeček Ustoupil - komu? 10:39 14.6.2011