Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dobře přijatý dar sítnice

Transplantace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transplantace (ilustrační foto) | foto: ČTK

Transplantace sítnice dnes nedokáže vyléčit postižení zraku trvale, přísliby do budoucna jsou ale nadějné.Půl roku po operaci si Elisabeth Bryantová všimla ve svém pokoji zvláštní pohybující se skvrny. Záhy jí došlo, co to je. Kyvadlo hodin! V té chvíli bylo jasné, že se jí navrací zrak. Před operací dokázala Elisabeth Brantyová odlišit světlo a tmu, ale fakticky byla slepá.

Lékaři charakterizovali její zrak skórem 6/250. To znamená, že viděla na vzdálenost šest metrů zhruba to, co vidí člověk se zdravým zrakem na 250 metrů. Za oficiální hranici slepoty je považováno desetinásobné zeslabení zraku vyjádřené skórem 6/60. Nevidomý s takto poškozeným zrakem vidí z šesti metrů to, co ostatní rozeznají už ze vzdálenosti 60 metrů.

Tým oftalmologů vedený Normanem Radtkem z Retina Vitreous Resource Center v kentuckém Louisville voperoval Elisabeth Bryantové pod poničenou oční sítnici kousek sítnice odebrané z oka dárce, který před smrtí normálně viděl. Zdravá tkáň zabírala plochu pouhé čtyři milimetry čtvereční a vědci ji umístili do místa tzv. žluté skvrny, kde je centrum nejostřejšího vidění. Postupem času se Elizabeth Bryantové zrak zlepšil natolik, že mohla číst speciální vydání knih edice Reader´s Digest s velkými písmeny, posílat e-maily, a dokonce i šít a plést. Lékaři udělili jejímu zraku skóre 6/48.

Není jisté, jestli Elizabeth Bryantová transplantovanou sítnicí skutečně vidí. Vědci zatím neprokázali, že by se transplantovaná tkáň napojila na nervy odvádějící vzruchy do zrakového centra v mozku.

Nelze vyloučit, že transplantované buňky zlepšují funkce oka i jiným způsobem. Radtke nevylučuje, že buňky ze sítnice dárce produkují v oku látky, které napomáhají pacientčině vlastní sítnici při obnově a chrání ji před dalším poškozením. Pokud se tento předpoklad potvrdí, bude zajímavé zjistit, které látky mají hojivé procesy na svědomí. Jejich podávání by mohlo uzdravovat nevidomé i bez transplantace. Bohužel, operace provedená týmem Normana Radtkeho nemá trvalé účinky. Přesvědčila se o tom i Elisabeth Bryantová. Po šesti letech se jí zrak opět zhoršil a „oční skóre“ vyšplhalo na 6/100.

Přesto považují oční lékaři výsledky zveřejněné v lékařském časopise American Journal of Ophtalmology za významný pokrok. Takto prováděná transplantace pacientům zjevně neškodí. Podobný operační zákrok bude možné využívat pro další metody léčby. Velké naděje vkládají lékaři například do transplantace kmenových buněk, z kterých by v oku narostla nová sítnice.

Transplantace sítnice nebo buněk, které by napomohly regeneraci oka, by přinesla velkou úlevu například těm, kteří jsou postiženi tzv. makulární degenerací. Tato choroba ničí sítnici především v místě žluté skvrny a zbavuje postiženého člověka nejostřejšího vidění. V pokročilejším stadiu choroby vidí pacient jen okrajem zorného pole. Střed zorného pole má zcela rozmazaný.

Makulární degenerace patří v ekonomicky rozvinutých zemích k nejčastějším příčinám slepoty u lidí starších 50 let. O zrak připraví více než tři miliony lidí.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

jan bomba, ne? :) 10:51 24.9.2008

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!