Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dobrovolníci sčítají vodní ptáky, nejvíce je kachen a hus

Věda

  14:46
PRAHA - Ornitologové po celém Česku v těchto dnech sčítají vodní ptáky. Asi 350 dobrovolníků z řad ornitologů, ochránců přírody nebo skautů hlídkuje u stovek vodních ploch a snaží se zmonitorovat množství vodního ptactva v Česku.

Krmení labutí v zimě foto: ČTK

Ze získaných údajů odborníci odhadují velikost populací a určují druhy, které se tu vyskytují. Díky nim se také vytipovávají mezinárodně významné lokality vodního ptactva. Letos se bude také sledovat, jak ptáci reagují na poměrně velké množství sněhu.

Tři a půl milionu ptáků

V letech 1966 až 2003 sledovali ornitologové stavy ptáků na 48 až 200 lokalitách. Nyní sčítají na 479 až 639 lokalitách tak, aby pokryli co neúplněji celé území státu.

V dosavadní historii sčítání zaznamenali na 1073 lokalitách celkově 3 504 624 jedinců 98 druhů vodních a mokřadních ptáků.

Akce se koná tradičně v půlce ledna po celém světě. I když podle koordinátorky sčítání Zuzany Musilové ornitologové vyrážejí k vodě počítat ptáky i v dubnu a říjnu, lednový termín je v podmínkách Česka nejpříhodnější. Ptáci se totiž stahují k nezamrzlým vodním plochám a málo přelétají. Dají se tak lépe sečíst.

Zatímco v jiných zemích se vodní ptáci stahují k významným vodním plochám, v Česku jsou více rozptýleni. Sčítá se proto asi na 500 až 600 místech. Jednotlivé lokality si vybírají dobrovolníci na internetových stránkách.

Kormoránů ubývá

Samotné sčítání probíhá podle stanovené metodiky. Aby nebyla celková čísla zkreslena, na řekách se například nezapočítávají vysoko letící ptáci nebo opeřenci, kteří letí proti proudu řeky.

Výsledky letošní sčítací akce budou mít koordinátoři podle Musilové k dispozici koncem ledna. Z předešlých let ale ornitologové například vědí, že přibývá například kormoránů velkých nebo volavek bílých. Ubývá naopak čírek obecných, jejichž počty naopak v Evropě stoupají.

Kachny - ilustrační foto.

Kachny a husy vedou

Loňskou zimu z vodních ptáků nejvíce v Česku žilo kachen divokých a hus polních. Od počátku sčítání v roce 1966 loni dobrovolníci nalezli rekordní počet potápek malých, kachen divokých nebo morčáků velkých.

Ornitologové evidují ale také řadu méně rozšířených druhů. Loni se jim například podařilo spatřit bukače velkého, chřástala vodního nebo potápku žlutorohou. Do Česka přilétají také orli mořští, Musilová jejich počet odhaduje asi na 80. Žijí především na jižní Moravě a v jižních Čechách.

V současné době se mezinárodní sčítání vodních ptáků organizuje ve více než stovce států pěti kontinentů.

Autoři: ,