1. listopadu 2010 14:15 Lidovky.cz > Relax > Věda

Dostala miliony, muži se do jejího týmu ovšem zatím nehrnou

Jana Roithová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Roithová | foto: UK

PRAHA Česká chemička Jana Roithová nyní získala štědrý evropský grant. Postaví díky němu unikátní aparaturu a rozšíří svůj tým. Nyní je ryze ženský – muži se k ní do týmu zatím nehlásí.

Budu studovat chemické procesy a pokusím se je zefektivnit, plánuje Jana Roithová. Na rozdíl od většiny českých vědců má na svou práci dost peněz. Od Evropské výzkumné rady (European Research Council) nyní získala v přepočtu asi 32 milionů korun.

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde pracuje, postaví za grantové peníze unikátní aparaturu pro zkoumání vlastností jednotlivých molekul. S její pomocí bude hledat lepší katalyzátory, látky, které určitým způsobem ovlivňují chemické reakce.

Žádný muž se ke nepřihlásil

Jana Roithová nyní vede čtyřčlenný tým – má v něm jednu doktorandku, dvě magisterské studentky a jednu budoucí bakalářku. Samé ženy. "Není to žádný záměr, ale muži ke mně zřejmě nechtějí. Zatím se do mého týmu žádný nepřihlásil," říká česká chemička. Proč? "Nevím. Můžu jen spekulovat. Česká společnost obecně považuje muže za chytřejší a podvědomě to možná stejně vnímají i studenti," podotýká Roithová.

Profil české chemičky Jany Roithové čtěte v úterní příloze Věda a Výzkum

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz