Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Rybích parazitů je desetkrát více než druhů ryb

Ryba (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ryba (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Mezinárodní vědecký tým, jehož členem je profesor František Moravec z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd, zjistil, že druhů rybích parazitů je nejméně desetkrát více než druhů ryb obývajících korálový útes v Nové Kaledonii.

Vyhubení jednoho rybího druhu na tomto korálovém útesu by proto pravděpodobně také vedlo k zániku nejméně deseti druhů parazitů, které se na něj vážou.

Výzkum

Výzkum byl primárně zaměřen na tradiční morfologii parazitů, a to s důrazem na korýše, vnější a vnitřní motolice, tasemnice a hlístice. Cílem byl odhad počtu druhů parazitů z ryb vyskytujících se na útesu a počet možných kombinací hostitel-parazit, což by podalo jasný obraz biodiverzity v oblasti.

Vědci výsledky svého výzkumu tento měsíc zveřejnili v mezinárodním vědeckém časopise Aquatic Biosystems.

Vymizení těchto parazitů, ačkoliv na první pohled nevýznamné, by zdesetinásobilo ztrátu rozmanitosti živých organismů způsobenou zánikem jednoho rybího druhu. Následky takového vyhubení pro rovnováhu na korálových útesech a obecně pro evoluci druhů by byly podle vědců nevypočitatelné.

Vědci z Austrálie, Velké Británie, Francie a Česka zkoumali rozmanitosti parazitů žijících v tropické laguně podél korálových útesů v Nové Kaledonii osm let. Nová Kaledonie má největší korálovou lagunu a druhý největší korálový útes planety.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...