Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Družice spadne někde mezi Lotyšskem a Ohňovou zemí

Foto americké družice UARS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foto americké družice UARS | foto: nasa.gov

PRAHA Váží šest tun, je vysoký jako dvoupatrový autobus a k Zemi se přibližuje rychlostí zhruba kilometr za hodinu. To je stručná vizitka nefunkčního amerického satelitu UARS, který si na sklonku kariéry užívá nevídaného zájmu veřejnosti. Kusy americké družice řítící se na Zemi dopadnou možná do oblasti Papuy-Nové Guiney. Stejně tak ale mohou zasáhnout i opačnou stranu světa.

Důvod je prostý. Nikdo totiž přesně neví, kam jeho kusy dopadnou. Sestup satelitu, který dosloužil už v roce 2005 a který postupně přitáhla zemská gravitace, je totiž naprosto neřízený. 

Vědci přesto hodinu po hodině upřesňují trajektorii jeho letu i místo dopadu. Podle pozorování má být dnes ráno satelit 180 kilometrů nad povrchem a nejpravděpobněji míří do oblasti Papuy-Nové Guiney. 

INFOGRAFIKA:


"Velení strategických sil USA podle posledních výpočtů odhadují čas vstupu do horních vrstev na sobotu 24. září 2.58 našeho času. Pokud by se tak stalo, je dopadová oblast někde v jihovýchodní části Tichého oceánu," řekl serveru Lidovky.cz Michal Václavík z České kosmické kanceláře. "Pořád ale trvá vysoká nejistota vysoká, takže teoreticky může spadnout téměř kdekoli na světě mimo oblasti nad 56 stupněm zeměpisné šířky," dodal.

Právě zmíněný časový rozptyl může způsobit, že kusy družice dopadnou úplně jinde. Během čtyř hodin totiž satelit dokáže téměř třikrát obletět Zemi. Teprve dvě hodiny před dopadem budou vědci vědět, zda těleso trefí pevninu, nebo oceán.

ČTĚTE TAKÉ:


Jasné tak zůstává jen to, že satelit dopadne někde do pásu mezi 57. stupněm severní a jižní šířky – tedy mezi Lotyšskem a Ohňovou zemí. Nepochybné je také to, že většina družice v atmosféře shoří a na povrch dopadne asi 500 kilogramů šrotu, který se rozptýlí na území o rozloze přibližně 800 kilometrů.

Největší kus trosek má vážit až 159 kilogramů. Vesmírné sprše se nelze nijak bránit. I kdyby bylo jasné, že kusy dopadnou na Česko, musel by se evakuovat pruh 800 × 30 kilometrů, což nelze. Lidem tak zbývá pouze doufat, že je úlomky družice netrefí. Pravděpodobnost zásahu je ale mizivá. Přesněji 1:3200.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...