2. října 2010 11:53 Lidovky.cz > Relax > Věda

Důchod raketoplánu Atlantis se odkládá, rozhodl Kongres

Raketoplán Atlantis startuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Atlantis startuje. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký Kongres tento týden schválil rozpočet NASA, který počítá s bonusovým letem raketoplánu Atlantis. Podle dosavadních plánů měl stroj už odejít do výslužby.

Rozpočet pro nadcházející tři roky také počítá s vývojem nové rakety, která bude schopná vynést na oběžnou dráhu těžké náklady.

NASA zatím plánuje poslední dva starty raketoplánů, než se jejich program uzavře. Discovery by měl odstartovat k Mezinárodní vesmírné stanici 1. listopadu, Endeavour 26. února.

Poslední let Atlantisu se odehrál letos v květnu. Dodatečná mise se neuskuteční dřív než v červnu příštího roku, předběžně je naplánována na 28. červen. Hlavním cílem letu bude dovézt na Mezinárodní kosmickou stanici co nejvíce rozměrných nákladů, než raketopnány definitivně doslouží. Z toho důvodu v Atlantisu poletí jen čtyřčlenná posádka.

Druhým důvodem pro omezený počet astronautů na palubě je skutečnost, že v té době už nebude k dispozici žádný jiný raketoplán, který by posádce letěl na pomoc v případě nouze. Museli by se spolehnout na ruský Sojuz.

Pro nadcházející rok vyčlenili poslanci pro NASA 19 miliard dolarů (asi 340 miliard korun). V rozpočtu se počítá nejen s penězi na dodatečný start raketoplánu, ale také se zahájením práce na nové raketě a s financováním vývoje komerčních kosmických lodí, které by mohly dopravovat lidi na nízkou oběžnou dráhu.

Raketoplány původně měly přestat létat s koncem letošního roku. O zastavení jejich provozu rozhodl v roce 2004 tehdejší americký prezident George Bush kvůli bezpečnostním rizikům po tragédii Columbie. Raketoplán shořel při návratu na Zemi a zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...