Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Důkaz o skutečném králi Ithaky: archeologové objevili Odysseův palác

Objev Odysseova paláce - grafika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objev Odysseova paláce - grafika | foto: Archiv/koláž šimon/LN

ATHÉNY/PRAHA Řečtí archeologové objevili na ostrově Ithaka Odysseův palác. Nálezy mají dokázat, že byl hrdina Homérova eposu skutečnou historickou postavou.

Deset let vlastních vykopávek trvaly řeckým studentům archeologie práce na ostrově Ithaka. Tedy stejně dlouho, jak podle Homéra trvalo bloudění bájného Odyssea Laertiada, než se z trojské války vrátil do svého království; stejně dlouho, jak předtím trvala trojská válka sama – ale zároveň jen z poloviny tak dlouho, jak na ithackého krále věrně čekala jeho žena Pénelopé a syn Télemachos, který se jej jako dvacetiletý nakonec vydal hledat.

A zdá se, že závěry archeologického průzkumu posunou svět zase o krok blíže k poznání základů starořecké mytologie. Vedoucí programu ze západořecké Janinské univerzity totiž před dvěma dny oznámili, že s největší pravděpodobností objevili pozůstatky Odysseova domovského sídla. Nalezené kamenné základy podle nich kdysi náležely právě tomu královskému paláci, z nějž měla Pénelopé až do manželova návratu vytrvale odhánět dorážející nápadníky a v němž pak s ithackým králem žila šťastně až do smrti.

Archeolog o objevu paláce:

Místo nálezu je jak vystřižené z Homérova popisu.

Zprávy o objevu, jenž podporuje teorie, že Homérův odvážný a důvtipný hrdina Odysseus byl skutečnou historickou postavou a k tomu králem Ithaky, odvysílala v úterý ráno řecká televize Ant1. Základy měly patřit velkolepé třípatrové budově a jejich stáří bylo na základě výzkumů datováno na osmé století před Kristem – tedy dobu, do níž odhadem spadá i Odysseova údajná vláda nad Ithakou.

Rovněž místo nálezů se prý shoduje s domnělou polohou někdejšího královského sídla tak, jak ji vymezili někteří homérští badatelé. Studentům Janinské univerzity byly proslulé eposy Illias a Odyssea hlavním návodem a příručkou při hledání – podobně jako kdysi posloužily také německému archeologovi Heinrichu Schliemannovi při vykopávkách Troje.

"Místo nálezu je jak vystřižené z Homérova popisu," prohlásil přesvědčivě profesor Thanassis Papadopoulos, jenž zasvětil hledání královského paláce celkem šestnáct let a nenechal se přitom podle svých slov odradit ani spletitou byrokracií, ani věčným nedostatkem financí na podporu průzkumu.
Přes velký úspěch profesorova badatelského týmu však média upozorňují, že charakter nálezů bude pro důkaz jejich provázanosti s historickou postavou ithackého krále Odyssea nedostatečný. "Samotný objev paláce z osmého století je jistě velmi pozoruhodný. Zda ovšem existuje skutečná spojitost naleziště s Odysseem, zůstává otázkou," komentoval řecké závěry italský archeolog Adriano La Regina.

V odborných kruzích totiž doposud nepanuje názorová shoda ani v otázce zásadnější, a to zda je vůbec Homérovo království Ithaka místopisně totožné s ostrovem zvaným dnes v nové řečtině Ithaki.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...