Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
26. srpna 2010 10:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Důkaz o skutečném králi Ithaky: archeologové objevili Odysseův palác

Objev Odysseova paláce - grafika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objev Odysseova paláce - grafika | foto: Archiv/koláž šimon/LN

ATHÉNY/PRAHA Řečtí archeologové objevili na ostrově Ithaka Odysseův palác. Nálezy mají dokázat, že byl hrdina Homérova eposu skutečnou historickou postavou.

Deset let vlastních vykopávek trvaly řeckým studentům archeologie práce na ostrově Ithaka. Tedy stejně dlouho, jak podle Homéra trvalo bloudění bájného Odyssea Laertiada, než se z trojské války vrátil do svého království; stejně dlouho, jak předtím trvala trojská válka sama – ale zároveň jen z poloviny tak dlouho, jak na ithackého krále věrně čekala jeho žena Pénelopé a syn Télemachos, který se jej jako dvacetiletý nakonec vydal hledat.

A zdá se, že závěry archeologického průzkumu posunou svět zase o krok blíže k poznání základů starořecké mytologie. Vedoucí programu ze západořecké Janinské univerzity totiž před dvěma dny oznámili, že s největší pravděpodobností objevili pozůstatky Odysseova domovského sídla. Nalezené kamenné základy podle nich kdysi náležely právě tomu královskému paláci, z nějž měla Pénelopé až do manželova návratu vytrvale odhánět dorážející nápadníky a v němž pak s ithackým králem žila šťastně až do smrti.

Archeolog o objevu paláce:

Místo nálezu je jak vystřižené z Homérova popisu.

Zprávy o objevu, jenž podporuje teorie, že Homérův odvážný a důvtipný hrdina Odysseus byl skutečnou historickou postavou a k tomu králem Ithaky, odvysílala v úterý ráno řecká televize Ant1. Základy měly patřit velkolepé třípatrové budově a jejich stáří bylo na základě výzkumů datováno na osmé století před Kristem – tedy dobu, do níž odhadem spadá i Odysseova údajná vláda nad Ithakou.

Rovněž místo nálezů se prý shoduje s domnělou polohou někdejšího královského sídla tak, jak ji vymezili někteří homérští badatelé. Studentům Janinské univerzity byly proslulé eposy Illias a Odyssea hlavním návodem a příručkou při hledání – podobně jako kdysi posloužily také německému archeologovi Heinrichu Schliemannovi při vykopávkách Troje.

"Místo nálezu je jak vystřižené z Homérova popisu," prohlásil přesvědčivě profesor Thanassis Papadopoulos, jenž zasvětil hledání královského paláce celkem šestnáct let a nenechal se přitom podle svých slov odradit ani spletitou byrokracií, ani věčným nedostatkem financí na podporu průzkumu.
Přes velký úspěch profesorova badatelského týmu však média upozorňují, že charakter nálezů bude pro důkaz jejich provázanosti s historickou postavou ithackého krále Odyssea nedostatečný. "Samotný objev paláce z osmého století je jistě velmi pozoruhodný. Zda ovšem existuje skutečná spojitost naleziště s Odysseem, zůstává otázkou," komentoval řecké závěry italský archeolog Adriano La Regina.

V odborných kruzích totiž doposud nepanuje názorová shoda ani v otázce zásadnější, a to zda je vůbec Homérovo království Ithaka místopisně totožné s ostrovem zvaným dnes v nové řečtině Ithaki.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...