Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Dvě obří tsunami kdysi spláchly Tenerife

Vlna tsunami řítící se na japonské Sendai. Snímek z 11. března 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlna tsunami řítící se na japonské Sendai. Snímek z 11. března 2011 | foto: YouTube.com

MADRID Nejméně dvě obrovské přívalové vlny tsunami udeřily před 150 tisíci až 180 tisíci lety na severozápadní pobřeží kanárského ostrova Tenerife. Dosahovaly výšky až 50 metrů a pronikly do vnitrozemí až na vzdálenost 800 metrů, přičemž jejich voda se přehnala přes několik kilometrů čtverečních území.

S tímto poznatkem přišli španělští vědci při analýze složení prvních nánosů z tsunami objevených na ostrově. "Je velmi pravděpodobné, že jde o nánosy z několika událostí. Přinejmenším dvou tsunami. Stopy ukazují, že mohly být současné," upozornila vedoucí výzkumu Mercedes Ferrerová ze španělského geologického a důlního institutu.

Původním cílem výzkumu, do něhož jsou zapojeni i portugalští vědci, bylo zjistit příčiny a následky velkých sesuvů na svazích sopečných ostrovů.

Čtěte také:

Jejich intenzita je spojena se zničením sopečného dómu Las Caňadas, který předcházel nynější sopce Teide. "Zboření sopečného dómu (tedy velké sopky s několika krátery či skupina vulkánů) nastalo před 150.000 až 180.000 lety, což se shoduje s údery tsunami," vysvětlila Ferrerová. Ohromné vlny, které přinesly tyhle nánosy, "nevyvolala zemětřesení, nýbrž je způsobily sesuvy spojené s výbušnými erupcemi," dodala.

Podívejte se:

Jde o výjimečný nález, neboť skalnaté břehy Kanárských ostrovů a neexistence pobřežních rovin, na nichž by se mohl usazovat stržený materiál, značně limitují možnost podobného nálezu.

Dnes už prý tsunami nehrozí
"Tento materiál byl popsán jako paleontologické naleziště už koncem 80. let, ovšem neznámého původu. Prostorová pozice nánosů či vnitřní charakteristiky, jako je složení, druh a velikost hran a bloků stejně jako zvláštnosti fauny, jež obsahuje, napovídají, že je sem zanesla tsunami." Materiál nanesený vlnami byl zjištěn na lávové plošině Teno na severozápadním výběžku ostrova. Jeho zakonzervování až do dnešních časů umožnila silná vrstva zeminy.

Nánosy jsou složeny z úlomkových usazenin, zbytků ryb, mušlí a měkkýšů. "Objevují se na několika kilometrech čtverečních a jejich tloušťka dosahuje až jednoho a půl metru," popsala nánosy badatelka. Vyloučila, že by v dnešní době mohla Tenerife zasáhnout tsunami takových vlastností.

Ostrov Tenerife

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?