4. října 2010 14:55 Lidovky.cz > Relax > Věda

Dyslexii se dá předcházet. Česko zná novou metodu

Děti s knihami - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti s knihami - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Stát ročně vynakládá miliony korun ze státního rozpočtu na boj s dyslexií, kterou podle neoficiálních odhadů trpí až 15 % žáků. Samotné diagnostikování poruch učení ale problém neřeší, jen odsouvá.

Děti, u kterých se dyslexie již rozvinula, se dobře číst totiž nenaučí. Ani po 50 letech aktivní práce odborníků se nedaří potíže dětí mírnit. Dyslexie se sice nedá léčit, ale lze jí účinně předcházet. Některé metody vznikly i u nás.

Stále častěji se mluví o prevenci a nových metodách nácviku čtení. Za některými z nich stojí i čeští bojovníci s dyslexií a jejich nápady, jak naučit děti dobře číst, budí zájem i v zahraničí.

Novinkou je multimediální interaktivní Slabikář pro dyslektiky pro děti od tří let. Slabikář podle jeho autorky, absolventky pražské Akademie výtvarných umění Aleny Kupčíkové, staví právě na prevenci. Při tvorbě slabikáře vyšla z toho, že novorozeně vnímá jako první tvar, až pak zvuk.

O metodách, jak předcházet dyslexii, si přečtěte v úterním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!