Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Eco je málo vědecký a chybí mu kladný vztah k univerzitě, napsali učenci

Spisovatel Umberto Eco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatel Umberto Eco | foto: Lidové noviny

PRAHA Světově proslulý spisovatel a sémiolog Umberto Eco je málo vědeckou osobností. A navíc je dramatik. To mimo jiné stojí v odůvodnění vědecké rady Univerzity Karlovy, proč autor mnoha vlivných studií nemá v Praze dostat čestný doktorát (dr. h. c.).

Ocenit Eca navrhovalo několik kateder Filozofické fakulty UK a Filozofický ústav Akademie věd. Ale čtyřicetičlenné grémium, které je složeno ze zástupců všech univerzitních fakult, to minulý týden nedoporučilo.

Vědecká rada UK své rozhodnutí zdůvodňuje textem, který obsahuje kuriózní formulace. V interním dopisu zaslaném předkladatelům je několik lapsů, které vytvářejí dojem, že vědci nemají valnou představu, kdo Umberto Eco je. Píší o něm jako o spisovateli a dramatikovi, přičemž druhé označení je nesmyslné: Eco je romanopisec, psaní dramat se nevěnuje. Dále se ve zdůvodnění uvádí, že jde o „osobnost jistě významného charakteru“, ale že není „osobností vědeckou s interdisciplinárním přesahem“. Rozsáhlé vědecké dílo Umberta Eca, které zasahuje do mnoha oborů, však svědčí o opaku.

Chyběl kladný vztah k Univerzitě Karlově

LN oslovily členy vědecké rady UK s otázkou, jak hlasovali. Během dvou dnů jich ze 40 odpovědělo 18. Pět nebylo jednání přítomno a dvanáct odmítlo na otázku odpovědět s tím, že volba byla tajná. Jedna členka prozradila, že hlasovala pro Eca. Podle oficiálního vyjádření rektorátu získal Eco jen 16 hlasů. Hlavním důvodem pro nedoporučení udělení doktorátu, o němž se „široce diskutovalo“, byla podle rektora Václava Hampla „absence údajů o kladném vztahu“ Eca k Univerzitě Karlově.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.