Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ekologický let? Poprvé s biopalivem za oceán

Boeing 737 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Americká společnost Honeywell v sobotu uskutečnila první zaoceánský let s využitím biopaliva. Po zhruba sedmihodinovém letu její letadlo přistálo na letišti Le Bourget v Paříži.

Palivo, smíchané v polovičním poměru z biopaliva vyráběného Honeywellem a konvenčního leteckého petroleje, pohánělo jeden ze dvou motorů proudového letadla Gulfstream G450. Lety s využitím biopaliv testují kvůli úspoře nákladů některé aerolinky.

Podle Honeywellu historicky první transatlantický let s využitím biopaliva startoval z amerického Morristownu ve státě New Jersey. Téměř přesně tak kopíroval trasu, po níž se vydal Charles Lindbergh při prvním přeletu Atlantiku v roce 1927. Na letišti Le Bourget v Paříži zamířil při příležitosti mezinárodního leteckého aerosalonu Paris Air Show.

Vědci dále tápají, jak na udržitelnost v dopravě:

Honeywell tvrdí, že proti pohonu na tradiční letecký petrolej při jeho letu vzniklo o 5,5 tuny emisí oxidu uhličitého méně. Své biopalivo, vyráběné z energetické rostliny rodu Camelina, chce prosadit ke komerčnímu využití.

Létání s využitím biopaliv vzbuzuje zájem leteckých společností, protože by jim mohlo snížit náklady, které se zvyšují zároveň se zdražováním ropy.

Emisní povolenky
Při letech přes území Evropské unie se navíc budou aerolinky muset od příštího roku zapojit do systému obchodování s emisními povolenkami. Například německá Lufthansa tak zkouší jako zřejmě první letecká společnost na světě využití biopaliv při komerčních letech.

Honeywell společně s výrobcem letadel Airbus už před třemi lety oznámil, že budou společně vyvíjet biopalivo pro letecký průmysl, které by nevyužívalo základní zemědělské plodiny, a neovlivnilo by tak dodávky a ceny potravin.

Firmy tehdy odhadly, že nové pohonné hmoty by se mohly od roku 2030 podílet na celkové poptávce po palivech pro komerční letecké společnosti téměř jednou třetinou.

Některé aerolinky uskutečnily lety s využitím biopaliva už dříve. V prosinci 2008 podniklo dvouhodinový testovací let dopravní letadlo novozélandských aerolinií částečně poháněné rostlinným olejem.

Předloni v listopadu uskutečnila první let s cestujícími letadlem částečně poháněným biopalivem nizozemská letecká společnost KLM. Let boeingem 747, jehož jeden ze čtyř motorů byl z poloviny natankován biopalivem, tehdy se 40 cestujícími na palubě trval hodinu a půl.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.